| Mira9 a întrebat:

Nu ma judecati pentru aceasta postare daca va rog. Vreau sa va spun ca de fiecare data dupa menstruatie (ultima zi, prima dupa si chiar si a doua, a treia) resimt niste dureri puternice de burta, mi se face rau, am frisoane si uneori diaree. Nu stiu ce inseamna asta. Mentionez ca nu am ciclu regulat. Se mai confrunta cineva cu aceste stari puternice? Ce pot insemna? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu te judeca nimeni, daca acest simptome le simți de fiecare data după menstruație, consulta de urgență un medic ginecolog, acesta îți dă răspunsul corect.
Sănătate!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Vaginul se contracta pentru a ajuta la eliminarea menstruatiei. In acea perioada esti slabita pentru ca se elimina toti nutrientii, vitaminele, fierul- de asta tremuri si te simti rau, trebuie sa iei niste vitamine pana iti trece si sa mananci multe fructe, legume si sa bei multa apa, chiar ajuta.
Ai diaree pentru ca se deregleaza tranzitul intestinal, nu stiu ce te-ar ajuta sa mananci, poate iaurt activia sau banane, cel putin pe mine astea ma ajuta.winking

| Alicezzz a răspuns:

Mergi la medic cel mai bine.

| GabyT10 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, doar un medic edocrinolog te poate ajuta. Spui ca de fiecare data patesti asa, clar a o dereglare hormonala daca menstruatia nu este regulata.In urma unui consult, medicul endocrinolog iti stabileste un tratament de 3-6 luni, asa scapi de dureri dar si de grija intarzierilor menstruale.Multa sanatate.