| Amrita a întrebat:

Hi! Am o mica problema.De fiecare data cand sunt speriata, emotionata sau am vreo stare din asta mainile imi sunt foarte reci...De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rudragos a răspuns:

Laur a raspuns corect din punct de vedere medical; eu am sa completez scurt cu aspectul spiritual : in corpul uman exist a3 mari canale de energie, stang, drept si central ce controleaza sistemul nervos, astfel canalul stang (lunar)este cel al emotiilor, al trecutului, canalul drept(solar) este al actiunilor, al viiorului ( ex. atunci cand suntem nervosi si agresivi ne infierbantam) si in final canalul central care este cel al prezentului, al adevarului (calea de mijloc).

7 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Pentru ca sistemul vegetativ controleaza si vasoconstrictia/vasodilatatia periferica, scazand diametrul vaselor in situatiile mentionate de tine, deci scade si perfuzia zonelor respective facandu-le reci.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asa patesc si eu happynu stiu dc se intampla asta.straight faceOricum e ceva normal.winking

| Silvia a răspuns:

Se spune ca atunci cand esti rece, esti sincer laughing

| juniper a răspuns:

Eu tot timpul imi simt mainile reci, iar cand ma speri simt o vibratie calda.

| alecs_5368 a răspuns:

Stii vorba aia:"iti ingheata sangele in tine de frica" ...nu am o explicatie concreta dar nu cred ca e ceva pentru care sa te ingrijorezi.adica nu esti singura careia i se intampla acest "fenomen"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seamana a atac de panica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@silvia-din-nou, daca se spune ca atunci cand ai mainile reci esti sincer inseamna ca eu sunt sincera mereuhee hee

by zui