| Toxic_5027 a întrebat:

Hi^^ De ceva vreme daca stau in pat de exemplu, apoi ma ridic brusc, mi se intuneca privirea si ametesc. Ati mai patit asa ceva? Oare care e cauza? Mc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Si eu am patit asa ceva, mi se intuneca privirea pentru cateva secunde, ametesesc si dupa cateva secunde totul devine normal, insa resimt o usoare durere de cap. Nu stiu motivul. Cred ca o fi lipsa de oxigenare a creierului, habar n-am. Dai un mesaj lu' Brigaela (e o femeie care e doctor si are cont pe acest site). Sanatate! O zi buna!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nişte analize de sânge (posibil o anemie), tensiunea arterială mică, o afecţiune oftalmică, etc.
Mergi la medicul de familie pentru mai multe investigaţii.
Pa, pa.

| Lorien_2084 a răspuns:

Pot sa fie 2 cauze:
-anemie
-oscilatii de tensiune.
Inclin spre prima, in cazul tau.

| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Eu patesc mai tot timpul asa ceva in ultima vreme.Este posibil ca raspunsul cu presiunea sangelui sa fie adevarat, insa ma tem ca e mai mult de atat.Cred ca cel mai bine e sa-ti faci un set de analize asa cum o sa fac si eu.Eu mai am probleme si dimineata cand ies din casa prima data si ma lovesk razele de soare.Imediat mi se arunca o durere groaznica in frunte.De exemplu si eu a trebui sa o ajut pe mama sa zugraveasca o camera [ trebuia sa ma urc pe scaun si sa dau cu var locurile unde mama nu ajungea] si in momentul in care ma urcam pe scaun si ridicam capu imd ameteam de numa.ieseam afara, imi mai trecea iar ma urcam pe scaun iar ameteam si asa m-am decis ca, cat de curand sa merg la medic sa imi dea un bilet de tr sa imi fac analizele complet, sa aflu cauza acestor ameteli!

| rockveion a răspuns:

Oboseala lipsa de macare alte boli dar nu foarte grave sau vine perioada aia a adolescentei si e normal ca din cand in cand sa mai ai ameteli mai ales can faci o miscare brusca iti recomand totusi un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu patesc la fel, iar mama mi-a spus ca este din cauza presiunii sangelui deoarece te ridici brusc.

| toteusunt a răspuns:

Da, am patit si eu asa happy Cica e din cauza ca creierul nu se primeste repede aer big grin

| Scumpitza a răspuns:

Stai prea mult in pat.Mai iesi putin afara!

| Sarah_8690 a răspuns:

Salut! Si eu patesc asta tot timpul. Mai ales cand ma ridic brusc, mi se intunec privirea, imi vajaie capul si nici nu mai aud bine :)). Senzatia e asemanatoare cu cea de dinainte de lesin. Eu nici in ziua de azi nu am aflat de la ce, cu toate ca la mine ar putea fi multe cauze, hipocalcemie, hipoglicemie, anemie... ( la mine toate sunt sub limita normalului :)) ) Ar putea fi o anemie, lipsa de calciu ( astea din pacate le poti afla doar prin analize de sange ), hipotensiune ortostatica http://www.referatele.com/......e-com.php, o oboseala cronica sau orice altceva. Conteaza foarte mult si cum te simti in rest, daca mai ai si alte semne si simptome. Daca nu inceteaza in cateva zile, ti-as recomanda sa treci pe la doctorul de familie. Oricum, nu cred ca e ceva grav, sunt foarte multi oameni care patesc asa. Te pup si insanatosire grabnica!