| Yhugato a întrebat:

Hi,deci mi-am bagat un bold in mana dezinfectat ....etc.mi-a strapuns pielea de pe mana cam 4-5 cm si cred ca mi-am spart vreo vena sau ceva si am supt sange mult si acum dupa 15 min si dupa ce mi-am pus plasture tot curge,
trebuie sa ma ingrijorez de ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marinaa9 a răspuns:

Normal,e o hemoargie arteriala, da plasturele de tot jos si roaga pe cineva sa iti stranga deasupra ranii un elastic ceva, iar pe rana pune un bandaj compresiv care sigur va opri hemoragia.in ce parte a mainii ti-ai bagat boldul?

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai făcut-o cu intenție, să înțeleg!
Faci compresare direct pe zona unde sângerează timp de 2-3 minute, decompresezi 30 de secunde și reiei procedura până la oprirea completă.
Pa, pa