| Gabriel2007 a întrebat:

Salut, cred ca mi s-a facut acu doua ore inainte sa ies afara o rana deschisa micuta la degetu mare cand mi am bagat adidasu in picior si intra mai greu, nu mi mai curge sange, este rana inchisa? Sau ce sa fac, e nevoie de plasture sau e ok sa stau fara? Gen pielea e julita acolo putin, e rosu dar gen nu mai sangereaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Atunci când ai piciorul în încălțăminte se aplică asupra dermei o forță mecanică care nu ajută deloc la vindecarea rănii. Cel mai bine dezinfectezi rana și o înfășoară într un plasture sau dacă nu ai la îndemână cel puțin un pansament. Ideea este să protejezi rana de orice frecare.

| Gabriel2007 explică (pentru carevaescu):

Dar ma refeream daca acum este ceva daca ies afara cu ea, sau este rana inchisa? Ca stiu ca esti predispus la infectii asa, sau e ok?

| carevaescu a răspuns (pentru Gabriel2007):

Rana închisă se poate considera după ce coaja a căzut naturalmente. Dacă încă nu s-a format coaja sau dacă încă mai ai coajă, atunci sângerarea se poate întoarce. De aici sfatul de a avea grijă de rană prin dezinfectare și pansare.