| Maskoff a întrebat:

Hi! Fetelor ce părere aveți despre anticoncepționale, le-a folosit cineva?
Au multe efecte negative?

Trebuie neapărat să mă prezint medicului pentru a le lua pe cele potrivite sau îmi puteți da voi o recomandare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

FOLOSIREA PASTILEI AC este admisa numai dupa o consultatie ginecologica prealabila, care consta in efectuarea unui test de coagulare a sangelui si a cateva analize hormonale, efectuate de catre un medic ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute reuseste sa schiteze PROFILUL HORMONAL propriu, cu ajutorul caruia va reusi sa aleaga in deplina cunoastere si siguranta tipul de AC recomandat sa fie folosit, din cele peste 50-60 de marci de AC existente in farmacii. Medicul ginecolog are obligatia de a explica care este momentul propice de a incepe folosirea lor cat si modul corect de administrare a pastilelor AC. Numai prin respectare intrutotul, a instructiunilor precizate de producator si cele ale medicului, pastilele iti va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Protectia contraceptiva oferita de pastilele AC se instaleaza in functie de momentul in care se administreaza prima pastila de pe folie/blister si anume : Daca prima pastila se administreaza in prima zi de menstruatie a ciclului menstrual abia inceput atunci PROTECTIA CONTRACEPTIVA incepe din acel moment, adica se poate intretine sex neprotejat din acea prima zi de folosire si protectia se va mentine si in timpul pauzei de 7 zile, sau altfel spus pe intreaga perioada urmatoare, adica in toate lunile urmatoare cat va fi folosita aceasta metoda. In cazul in care s-a ratat prima zi de menstruatie si din acest motiv administrarea primei pastile se va putea face incepand din a 2-a zi dar numai pana in a 5-a zi de menstruatie (nu se recomanda niciodata dupa a 5-a zi), atunci in acest caz in mod obligatoriu in primele 7 zile de folosire a acestor pastile, trebuie sa fie utilizata in paralel o masura/metoda suplimentare de contraceptie care sa nu permita ajungerea in vagin a spermei in timpul in primele 7 zile de administrare a primelor 7 pastile. Incepand cu ziua a 8-a barbatul poate ejacula sperma in vagin fara nicio restrictie. Daca menstruatia a inceput si au trecut mai mult de cinci zile, va trebui sa se astepte sa se termine ciclul menstrual inceput, adica pana va incepe urmatorul ciclu menstrual si numai atunci sa se inceapa administrarea din prima zi a urmatoarei menstruatii. Actualele pastile anticonceptionale din generatia a 3-a in cazul majoritatii femeilor care le folosesc, teoretic nu mai provoaca efecte adverse sau negative. Multa sanatate!

| Maskoff explică (pentru corbulalbrosu):

Mi-am dat seama că sunt bine așalaughing)

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt foarte bune atunci cand ti le recomanda medicul si te pot omori cand le iei pe cele pe care le-a luat vecina sau ti le-a recomandat florareasa.
Da, trebuie sa te prezinți neaparat la medic pentru consultatie ginecologica, discuție si test Papanicolaou la inceput si apoi, la 4-6 luni pe toata durata tratamentului si de cate ori ai mici probleme.

| flixbuster a răspuns:

Fata nu sunt, parere despre anticonceptionale nu am, insa de folosit stiu sigur ca le-a folosit cineva.

Pot avea efecte negative - cu probabilitate maxima in cazul in care le iei "dupa ureche".

Cel mai bine este intr-adevar sa te duci la medic pentru o consultatie si in functie de particularitatile corpului tau sa iti fie prescrise anticonceptionale potrivite.

| Maskoff explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc pentru răspuns. o să țin cont de el

| alyyyyy2018 a răspuns:

Eu nu le recomand.
Când aveam 18 ani mi -a recomandat prietena sa iau yasmin 21 că ar fi cele mai bune. Totuși am întrebat doctorul de familie și mi-a zis că nu orice persoana poate sa ia anticoncepționale că ea de exemplu nu are voie și ca ar trebui să mă vadă un ginecolog. Am mers la privat la un Dr recomandat si mi-a prescris yasmin 21. M-am mirat, dar eram și bucuroasa ca am primit ce mi-a recomandat o prietena. Totul a fost perfect ca după cele 21 de zile, a 4a zi aveam menstruația. Aveam fix la 28 de zile, nu întârzia niciodată. După 2 ani jumate le-am lăsat ca după încă jumate de an doream să rămân însărcinată. In prima luna a întârziat vreo săptămână. A doua luna și mai mult. Aveam dureri mari de burta și când nu aveam mestra, nu mă simțeam prea bine, ușoare dureri de burta, stari de rău dese. După jumătate de an voiam să rămân gravida și nu rămâneam. Abia după 3 ani am aflat de ceva natural și am reglat ciclul. Mă simțeam mult mai bine si după câteva luni am rămas gravidă.
Dereglarea a fost destul de deranjanta și cum mă simțeam. sunt și persoane care nu au fost afectate, dar mie mi-a produs o dereglare hormonala cand le-am lăsat.

| Maskoff explică (pentru alyyyyy2018):

Wow. îmi pare bine că am pus această întrebare. dar îmi pare rău că nu pot sa dau decât o fundă.
Bine că ai reușit să scapi cat de cat de problemă.

| alyyyyy2018 a răspuns (pentru Maskoff):

Da. Ai grija ca si steriletul poate deregla hormonal si alte probleme.
Poti intra pe grupuri de mamici inchise pe Facebook si citesti mai multe postari legate de acest subiect.