| Eron a întrebat:

Homosexualii se nasc asa sau sunt homosexuali pentru ca aleg asta, pentru ca vor sa fie gay?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nimeni nu se naste homosexual fiindca copii mici nu au niciun fel de atractie sexuala. Homosexualitatea se dobandeste pe parcurs in urma unor dereglari psihice sau hormonale.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se nasc normali si isi dau seama pe parcurs de inclinatiile lor sexuale, ei aleg sa fie asa.

| darriya a răspuns:

Un gomosexual se formeaza in timp, nu se naste asa.

| darriya a răspuns (pentru darriya):

Homosexual*

| 4cidr41n a răspuns:

Nu este o alegere asa cum nici a fi heterosexual nu este o alegere. O alegere este cel / cea cu care vrei sa iti petreci momentele intime, intr-o relatie. Oricine poate alege indiferent de orientare. Dar cum unui heterosexual nu i-ar place sa aiba o relatie cu o persoana de acelasi sex, pentru ca nu are instinctul de a face asta, acesta poate alege. In mod egal, niciunui homosexual nu i-ar pica bine sa ii fie fortata pe gat ideea ca singura optiune pe care o are in viata, este sa fie cu cineva pentru care nu are nici o atractie.

Deci, orientarea sexuala (homosexualitate, heterosexualtiate, bisexualitate) este probabil determinata biologic, intr-o oarecare masura de factori genetici si/sau de dezvoltarea fatului in uter. Astfel orientarea sexuala nu este o alegere dar comportamentul sexual este.

| CannibalKiller a răspuns:

Salut...
Hmmm,din cate stiu eu,homosexualii ori se nasc asa, ori, in timp, sufera din cauza unei fete si li se pare ca e mai bine sa iubesti un baiat.
Daca ar fi sa alegem, putem spune ca multi aleg sa fie asa...sa fie "gay".
Sper ca te-am ajutat...si imi cer scuze daca nu te-am lamurit prea bine...