| Claudiuiionel a întrebat:

Hristos a Inviat. Am 13 ani aproape 14 e normal ca la aceasta varsta sa am barba, cioc? Mentionez ca am par pe picioare si in zona pubiana la fel ca un adult, e ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu,nu e normal ca la 14 ani sa ai cioc si barba.In zona intima e normal.Pot sa iti spun ca si eu am avut in clasa baieti mai bruneti si mai parosi prin clasa a 7 8 si deja aveau par pe piept putin, la subrat, si pe fata.Este o dezvoltare accentuata, ar trebui sa vezi un endocrinolog ceva.La 14 ani nu e deloc normal sa ai barba, nu te lua dupa oameni care spun ca e normal.Una e sa ai 2 3 fire pe fata, alta e sa ai barba si cioc.Cei drept am avut un caz de genu in scoala, in clasa a 8, la deschidere, venise cu full barba, deci cu greu a intrat in scoala, asta ca il cunosteau profesori.Nu e normal, esti un copil, pune mana si du-te la doctor sa iti faca o serie de analize, nu e nimic grav, nu te va duarea.

| Violleta2022 a răspuns:

La 13-14 ani, la unii baieti, incep sa apara tuleile (primele 2-3 fire de par razlete, sub nas, pe la perciuni si tarziu prin barba). Parul pubian isi face si el aparitia, tot la debutul pubertatii.
Trebuie totusi sa stii ca, nu toti baietii intra la pubertate in acelasi timp, unii intra la 13-14 ani, altii chiar la 16 ani, depinzand de foarte multi factori genetici si metabolici, care grabesc dezvoltarea.

| Donsavas a răspuns:

Da este normal ca esti la pubertate.

| AlexCristi97 a răspuns:

Este total normal, probabil ai inceput pubertatea mai devreme si sunt semne de nivel ridicat de testosteron. Am avut prieteni care la 15 ani aveau barba completa cand altii nici la 20 de ani nu au par pe fata, difera de la fiecare persoana. Vorbeste cu tatal tau sa vezi lui cand i-a crescut barba si mustata, de obicei se mosteneste chestia asta. De asemenea, daca tatal sau bunicul tau sunt chei, asteapta-te sa pieri si tu parul destul de devreme, pentru ca nivelul crescut de testosteron duce+ factorii genetici duc la chelire.
Invata sa ti-o razi, pana nu ai barba ok chiar daca tie iti pare ca e cool sa ai par pe fata, arata destul de ciudat firele alea razlete. Daca ai colegi care fac glume ca ai par pe fata asa devreme e pura invidie deoarece multi si-ar dori sa fie barbati cat mai devreme.

| Anee1667 a răspuns:

Este normal, nu te îngrijora.
Acesta este unul dintre semnele PUBERTĂȚII. Pubertatea reprezintă de fapt schimbarea ta dintr-un copil, într-un adult.
Așadar, după începutul creșterii organului sexual începe și creșterea pilozității pe corp, la unii mai mult, la alții mai puțin.