| Alexandra2383 a întrebat:

I-am spus mamei mele care este asistent medical ce mi s-a intamplat aseara (am avut un vis extrem de ciudat si urat, insa nu m-am putut trezii sa ma calmez cum fac de obicei, deoarece nu ma puteam misca, vorbi sau trezi.Cand zic "trezi" ma refer la faptul ca eram jumatate treaza, jumatate adormita, deoarece eu imi doream foarte mult sa ma trezesc si sa deschid ochii, insa nu puteam sa fac asta.) Tin sa mentionez ca am 13 ani si mi se intamplau astfel de chestii si la varsta de 11 ani,doar ca atunci era mult mai greu pentru mine,pentru ca erau niste momente care ma traumatizau si ziua si incercam in timpul acelor momente sa strig dupa ajutor, insa nu se auzea nimic. Revenind la subiect. Dupa ce i-am dat mesaj spunandu-i ce mi s-a intamplat, ea mi-a spus ca vrea sa incep un tratament cu vegostabyl (stiu ca este din plante, m-am confruntat cu anxietatea si pe mine nu m-a ajutat acest 'medicament"), insa eu i-am spus ca nu vreau sa iau. Cred ca nu trebuia sa-i spun, ma simt ca o persoana nebuna si nu inteleg de ce. Am intrebat-o pe mama cum se numesc exact aceste clipe extrem de infricosatoare pe care le traiesc seara, dar ea nu mi-a raspuns nici acum.Ce mi se intampla mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În timpul somnului, creierul se decuplează de la starea de veghe, ca să se odihnească. Dar în refacere, resetare, el lucrează mult și de aceea de exemplu visăm. Visele sunt din cauza asta de multe ori nebune, dar trec cu noaptea.

| doctorandus a răspuns:

Medicamentele din plante nu sunt medicamente adevarate. Ori mergi la un medic psihiatru si-ti prescrie medicamente reale (alopate), ori nu mai iei nimic.

| Zuzu1991 a răspuns:

Eu am visat azi noapte ca eran Jason:
https://www.google.com/search?q=jason
si am fost cu drujba la metrou

iar de dimineata ma uitam nostalgic la calatorii din metrou, ca de fapt nu sunt Jason :D

| mastadont a răspuns:

Se numește sleep paralisis și este un fenomen care ni se întâmplă tuturor în timpul somnului. Când dormi, și mai ales când visezi, corpul se află într-un fel de paralizie temporară pentru a nu face tot ce faci în vis și cu acesta. Dacă te trezești prea brusc, din cauza unui coșmar de exemplu, e posibil ca această paralizie să dureze încă câteva secunde până să se trezească și corpul pe deplin, așa că e posibil să fie mintea trează dar corpul încă să fie sub influența somnului. Nu e nimic de speriat. Data viitoare când ai astfel de momente, tot ce trebuie să faci e să respiri adânc și să te calmezi și această stare va dispărea de la sine.

| geoconda a răspuns:

Momentele astea vor trece. Este totul în capul tău, nu e și în lumea imaginară! Tine minte asta! Tu controlezi ce vrei să gândești sau "auzi" si chestii. Tine minte,, e doar în mintea ta". Legat de pastile nu te sfătuiesc să iei, pentru că te vei îngrăsa. Am pățit și eu și de la 60 de kg am ajuns la 80, acum sunt in proces de slăbire si e foarte greu. Am realizat cat de proasta am fost acum vreo 3 ani, când aveam si eu momente, dar acum la 16 ani, imi controlez constiinta, accept lucrurile asa cum sunt. Stai linistită, nu te mai gândi. Lucrurile vor trece de la sine.

| Osneros a răspuns:

Probabil sleep paralysis. E normal să ai halucinații vizuale sau auditive, o stare de frică și să nu poți striga după ajutor.
Când ți se mai întâmplă, amintește-ți că nu e real, ci doar un fel de vis.

| NicolaeP a răspuns:

Nu ai nevoie se medicamente la vârsta asta. Visele se desfășoară asa cum dorim noi, noi ni le închipuim. Asa ca atunci când te pui la somn încearcă sa visezi ceva frumos. Totodată visele urate pot fi urmarea unei traume din viata de zi cu zi, asa ca mai bine rezolva viata de zi cu zi decât sa iei medicamente chiar și bazate pe plante!