| anonim_4396 a întrebat:

TPU, decând am venit in Romania si dorm in camera mea singură incep să am coșmaruri, unele par reale
1. acum o săptămână sau 2 In timp ce dormeam simțeam că ma strangulează cineva la gât si nu mai puteam respira in timp ce dormeam, voiam să ma trezesc sa țip dar nu putem, după m-am trezit dar nu era nimeni lângă mine.
2. acum 3 zile, din nou pe jumătate adormită, alta noapte, am auzit in mintea mea un râset de bebeluș care râdea de mine la geam si imi era foarte teama, părea a fi demon si m-am trezit nu era nimeni.
3.asta ieri/ Am adormit cu spatele la ușă si pe noptiera am pus apă sfințită lângă mine, dar din nou m-am trezit pe jumătate, nu puteam să mă mișc dar tot adormita ma simțeam si simțeam cum cineva îmi mișcă perina si statea lângă mine (eu dormind cu spatele), incercam să ma trezesc si strig ajutor dar nu am putut vorbi, așa ca m-am uitat pe televizor sa vad cine era in spatele meu, era o umbră neagra mare m-am trezit să văd dacă este cineva lângă mine dar nu era absolut nimic!
Deci jur că dormitul a devenit un coșmar pentru mine si îmi vine să plâng când trebuie sa dorm din nou singură, pentru că ai senzația că este cineva cu tine in camera si fix când te trezești, dispare.
Am spus părinților mei, tata îmi zice ca sunt doar vise, mama îmi zice să il strig pe Dumnezeu.
Va rog să nu mă speriați mai tare.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Totul e în capul tău, iar soluția depinde de convingerile tale. Dacă o iei pe credință, consideri că te caută ăl cu coarne să-ți roadă urechile, și te duci naibii de tot. Sfințești, te rogi, dai bani pe la preoți, dar imaginația ta ți-l ține pe diavoluț lângă pat, îi face și o cafea.
Dacă totuși vrei să evoluezi ca persoană, studiezi fenomenul psihologic numit "paralizia în somn", înțelegi că nu ești în pericol, iar treptat începi să-ți controlezi visele și programul de somn, pentru o odihnă cât mai liniștită.
Eu am coșmaruri doar în ultima parte a somnului, adică dimineața târziu, când corpul meu se plictisește. Când încep, realizez ce se întâmplă, și mă trezesc.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si pe noptiera am pus apă sfințită lângă mine. A auzit de frecție cu apă sfințită la picior de lemn. Nu are nici o legătură cu România.

| Mosotti a răspuns:

Du-te la medic, nu striga pe cineva care nu exista, ca strigi degeaba, du-te la medicul de fam, zi care e treaba, si o sa te trimita la psihiatru, si ala o sa-ti zica ce si cum, asta daca problema persista.
Psihiatru decide daca trebuie tratament sau psihoterapie sau ambele, si o sa fie bine.

Alta sansa nu ai, ori se diminueaza de la sine si e bine, ori la doctor. Nu te speria ca asta e solutia sa-ti revi.

Zice un coleg aici "totu e in capu tau", pai la aia sanatosi de ce nu e in capul lor asta? De ce inainte nu era in capul tau si erai bine de la sine?!
Nu are leg cu nici o convingere, un om sanatos orice convingere are nu are din astea ce ai tu.

Sau stai asa, ce sa zic, in caz ca nu trece si vrei sa stai asa, aia e, e alegerea ta, oricum daca nu trece, o sa ajungi unde am zis eu, ca vrei sau nu.

| Iulianaiuli78 a răspuns (pentru Mosotti):

Bună,mi au dat cațiva block de la intrebarea asta și nu înțeleg de ce? Desi am văzut ca pe TPU s-au mai pus asemenea întrebări in trecut, si totii erau înțelegători o fi dea categorie? unii nu știu ce înseamnă TPU ( toții pentru unu) ( si unul pentru toții) s da, i dreptate înainte nu mi se întâmplă, anul trecut dormeam liniștită singură fără nici o problemă chiar dacă ma uitam la filme de groază, și acum dacă mă mai uit mi se pare de copii mici filmele de groază, oricum am schimbat camera si numai dorm in camera aia, și îmi este mai bine fără camera aia, mulțumesc pentru înțelegere...

| Mosotti a răspuns (pentru Iulianaiuli78):

Si daca ti-au dat unii block ce? Da-i naiba, eu ii ignor pe astia daca au dat fara sa fac nimic rau, nici nu trebuie sa intelegi de ce, prostia nu poate fi inteleasa, nu e de la categorie, nu le place ce zici poate.

Pai inainte nu se intampla, se intampla acum, deci trebuie sa iei masuri, alte sanse nu ai fata de ce am zis.

| relian a răspuns:

Dormi si tu cu cineva pana o sa dispara chestiile astea din capu tau.Dormi cu maicata, sau cu sorata daca ai sora, macar asa din cand in cand.
Daca esti copil, astea or sa dispara mai tirziu, dar e bun sa fie cineva pe linga tine, sau cum am spus sa dorma cu tine.

Esti speriata, ai in cap chestiile astea, visele se formeaza si te duc acolo, la gindurile tale.

Sa strigi pe bunica fata mare laughing e clara ce mama ai laughing taicatu alt balamut, is vise normal, dar un copil se sperie, trebuie ajutat, nu sa-i spui cas doara vise.

Asa ca idee stii si tu cai vis, stii ca nu-i nimeni, dar tot te sperii, deci taicatu trebuie sa stea cu tine sa doarma cand mai patesti asa.

Eu asa tiu m, inte ca facea tata,. asa am vazut si prin filme, sigur si tu ai vazut, e adevarat asa se procedeaza.

De speriat mai tare nu are cine si nici cum, oricum esti tu speriata deja laughing
Cheama o prietena la tine si dormiti impreuna, macar asa o vreme, asta daca parintii tai nu au timp de tine, sau is prea ocupati sa si-o traga seara de seara si nu-s curios sa dorma cu tine laughing

Halal parinti, incuiati.

Oamenii umbra din alte dimensiuni laughing Rosalia, e cea mai tare, se hraneste cu energia ta laughing il striga pe Dzeu, mor de ris, ce mai lume, stai si ramai traznit laughing Spui rugaciuni tatal nostru laughing

Tu pe Rosalia o intrebi de astea, daca o scapat, aia e dinozaur laughing

| relian a răspuns:

Mai esti si nesimtita pe deasupra, intri si evaluezi raspunsul meu ca nefolositor, in loc sa multumesti, ca am stat sa citesc balaria de intrebare si mai sa si raspund la ea.

Esti genul de romanca clocita, pui intrebari si cauti doar sa raspunda oamenii numa ce vrei tu sa auzi.

De ce nu ai specificat, vrei sa raspunda doar cei care spun, gindesc ca si tine, adica sa le si spui ce anume vrei tu sa auzi.

Esti jalnica, nu mai intreba, iar daca pui aistfel de intrebari si te astepti la raspunsuri religioase, mergi si posteaza la categoria aia Religie, nu aici.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut și eu experiențe de genul. Se numește paralizie in somn. Aceste coșmaruri sunt cauzate de "oamenii umbra". Oamenii-umbra sunt ființe din alte dimensiuni. Într-un articol am citit că sunt demoni.
Aceștia se hrănesc cu energiile negative ale oamenilor.
Eu in acele momente Îl strigăm pe Dumnezeu și mă trezeam.

Îți recomand să afumi cu tămâie și smirnă toată casa, să stropești cu agheasmă și să spui rugăciunea "Tatăl nostru" înainte de culcare.

| Iulianaiuli78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai reușit să scapi?

| anonim_4396 explică (pentru Iulianaiuli78):

Da.

| Celestina003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai Dumnezeu te poate ajuta cu adevărat sa scapi de aceste vise și temeri

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu te mai uita la filme de groaza poate de acolo...

| pufulescu0o a răspuns:

Daca parintii tai sunt religiosi, spune-le sa aduca un preot care sa sfinteasca casa.