| Eea1 a întrebat:

Își pierde ceaiul din proprietăți dacă este băut după ce s-a răcit complet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Cald este asimilat mai repede.

| RAY a răspuns:

Personal cred ca e un mit

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu.
Isi pierde din proprietati daca nu este pregatit cum trebuie. De exemplu, ceaiul verde, ceaiul alb sau anumite plante precum iasomnia nu trebuie niciodata pregatite cu apa fiarta la 100 de grade. De regula, trebuie sa o lasi putin sa se raceasca pana o torni peste ceai. Vei observa chestia asta si la gust si la culoare. Daca prepari ceaiul verde cu apa prea fierbine, va prinde o culoare inchisa si gustul va fi amar. In mod normal ceaiul verde trebuie sa fie transparent si sa aiba o culoare usor galbuie si in niciun caz nu trebuie sa fie amar.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai nu isi pierde din proprietati, dar daca bei rece, adica rece de tot daca asta vrei sa spui, poti sa racesti.

| Peridava a răspuns:

Nu.

| Mirela123yz a răspuns:

Nu.
Ceaiul e acelasi si cand e rece si cand e cald.
Dar parerea mea este ca mai bine il bei cald decat rece.
Are alt gust atunci cand este cald, fata de cand este rece.
Dar faci cum vrei.
Fiecare cu gustul lui. big grin

| XxAmamamanxX a răspuns:

Nu fiindcă îl poți încălzi iar