| anonim_4396 a întrebat:

Iau de 3 luni anticonceptionalele Dianne 35. Azi sunt la ziua 18 din luna aceasta, insa de azi pana joia viitoare iau antibioticul NORMIX si stiu ca nu mai sunt protejata daca iau si antibiotice.
Intrebarea mea este la cat timp dupa terminarea antibioticelor voi fi din nou protejata?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa 5 zile de administrare din folia noua.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai esti protejata. perioada minima in care trebuie sa folosesti prezervativ este pana la 7 zile de la intreruperea antibioticului. daca vrei sa fii foarte sigura, este sanatos sa folosesti prezervativ pana dupa urmatoarea menstruatie (la tine cam coincid perioadele)

| mVictoria a răspuns (pentru Brigaela):

Da, am pauza de miercuri adica in 16.05 si reincep joia viitoare in 24.05 folia urmatoare. Daca am inteles bine, atunci ar trebui sa fiu dn nou protejata dupa ce voi incepe folia noua?

| Brigaela a răspuns (pentru mVictoria):

Dupa 5 zile de administrare din folia noua.

| mymed a răspuns:

Este adevarat ca antibioticele pot scadea protectia contraceptiva, insa NORMIX este un antibiotic neabsorbabil care actioneaza doar in intestin. De aceea nu cred ca sunt probleme.
http://mymed.ro/antibiotice-anuleaza-efect-contraceptive.html

| IMC90 a răspuns:

Innebunesc cand va vad pe toate indopandu-va cu anticonceptionale.
Cine reaq v-a invatat, nu stiu... Da va meritati soarta, o sa fiu acolo cand v-o lua cu targa laughing

| mVictoria a răspuns (pentru IMC90):

Ce ma mai poate amuza ca unii nici corect nu stiti scrie dar va treziti sa comentati aiurea si mai ales pe langa subiect.

| IMC90 a răspuns (pentru mVictoria):

Uimeste-ma. Unde nu am scis corect?
BTW: s-au inventat semnele de punctuatie, foloseste-le cu incredere, sa pricep si eu ce vrei sa scrii. Uite, de exemplu virgula.

| alecsalecs a răspuns:

Sunt curios si eu daca acele anticonc.le ai luat la sfatul medicului sau dupa ureche la fel si cu antibioticele?

| mVictoria a răspuns (pentru alecsalecs):

Nu vad de unde ai deduce acest lucru.
la ambele intrebari raspunsul e nu si iarasi nu.

| alecsalecs a răspuns (pentru mVictoria):

De ce nu te consulti cu medicul de familie nu aici cu toti necunoascutii? Cum poti avea incredere intr un necunoscut?

| mVictoria a răspuns (pentru alecsalecs):

Consider ca e bine sa primesc sfaturi din mai multe parti, mai ales daca am o dilema de moment. asta nu inseamna ca nu am sa ma consult cu medicul de familie.

| alecsalecs a răspuns:

Din cauza intrebarii tale! in loc sa te consulti cu medicul care ti a prescris aceste medicamente! Daca nu cumva a fost vre un medic de pe aici ca multi de aici stiu de toate am observatlaughing) Am vazut medici avocati si multi altiilaughing)

| mVictoria a răspuns (pentru alecsalecs):

Nu, deloc.
Nu ma consult cu "medici virtuali".