| Slade907 a întrebat:

Depresia poate fi vindecata? Sau va fi mereu un companion constant precum anxietatea sociala?
Am depresie si anxietate inca din liceu.
In privinta anxietatii sociale am luat xanax ani de zile insa nu am scapat de ea, o am si acum la 27 de ani.
Dupa ce luam xanax ma simteam normal si linistit (ce-i drept mai somnoros) pentru cateva ore dupa care stresul si nervozitatea revenea inapoi.
Sa fie acesta cazul si in legatura cu depresia si medicamentele folosite pentru combaterea ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Se poate. Dar numai sa vrei. Fara xanax. Doar sa iesi din gaoacea ta, din casa. Sa iei legatura cu oamenii reali, nu pe net. Xanax-ul te face leguma. Am vazut un caz la un fost loc de munca.

| Celdrept a răspuns:

Depinde de felul cum te percepi tu,cum relaționezi cu oamenii daca ești sau nu sociabil,daca ai un stil de viață sănătos,alimentar la fel,daca te înțelegi cu părinții,daca faci mișcare,daca te acepti așa cum ești,daca îți plac sau nu oamenii,situațiile noi,să ieși din zona de confort,sa faci mici sacrificii sa evoluezi. Se poate vindeca dar e greu daca o ai de mult,ce îți pot spune sigur e ca în cazul anxietății nu se poate face nimic sa o vindeci doar sa o controlezi daca ai fobie sociala,de regulă aceasta tulburare este una cronica care nu poate fi vindecata ci sa o faci sa devina inactiva, in remusie in latenta asta e maximum de la care poți obține în cazul fobiei dar la orice supărare mai mare sau stres major recazi imediat! Pastilele tratează efectul, psihoterapia mai degrabă o poate vindeca cu foarte multa disciplină, și e greu daca ai depresie sa fii foarte disciplinat, ca sa fii că unul normal trebuie sa lucri enorm la tine și să eviți stresul dar nu ai cum sa îl eviți având aceste probleme.
Daca le ai de peste 5 ani,cam așa ramai cu ele,dar depresia se poate vindeca daca dai de un tratament eficient,socializezi,îți faci o iubita,faci sport,și călătorești și te tii de un hobby,dar trebuie sa te tii de tratament cu sfințenie sa nu consumi alcool și să nu îl întrerupi.
Depinde mult de evenimentele din viața ta,dac nu se întâmplă nimic rău să îți pierzi oameni dragi din familie sa ai un accident sau trauma atunci ai sanse sa scapi chiar de ambele,complet nu dar poti duce o viață normală,vei fi chiar mai ok decât multi care se cred normali,când începi să devii sociabil e semn de sănătate mentală, dar trebuie sa fi atent cu cine comunici că nu toți au intenții bune.
In primul rand ți-aș recomanda sa îți refaci flora intestinala și apoi restul, și să îți faci analize la glanda tiroida că poate avea și cauze hormonale, autoimune depresia.
Anxietatea este mai greu de tratat, dar depinde de mediatorii tai chimici, poate fi invers.