| anonim_4396 a întrebat:

Iau marvelon 21 de un an jumate si m-am gandit sa fac o pauza de 3 luni.este necesar sa faci pauza la fiecare an?:si daca nu faci ce se poate intampla? multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pauza faci cand si cat iti recomanda medicul care ti-a prescris pastilele si care te consulta regulat. Intr-un an jumatate de pastile ar fi trebuit sa fi facut minim 3 consultatii ginecologice de rutina, medicul ce ti-a spus? Oricum, e cazul sa mergi la un consult ginecologic si sa-ti intrebi medicul daca iti recomanda pauza si alte detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce-ti veni sa faci o pauaza? ti-a recomandat cineva? eu cred ca este suficienta pauza pe care o faci intre folii. dar daca vrei tu neaparat sa faci pauza intreaba si tu la medic sau la farmacie.si apoi la ce iti foloseste pauza? sunt femei care iau ani la rand pilule si nu fac pauza. oricum atunci cand iti vei dori un bebe vor trece cateva luni pana isi va reveni sistemul reproductiv.deci nu ai de ce sa iti faci griji.eu stiu ca pilulele nu afecteaza fertilitatea intr-un mod ireversibil...binenteles ca e valabil doar daca sunt luate la recomandarea medicului si nu dupa ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu trebuie sa faci pauza, doctorul nu iti recomanda asa ceva. Poti luan niste spirulina daca vrei pentru curatarea organismului.

| bosnea marinela a răspuns:

Ai grija in astea 3 luni daca ai contact sexual si nu te feresti poti ramane insarcinata.nu nu e necesar s faci o pauza dar daca tu simti asa mai bine du-te la medic sa-ti prescrie alte pastile

| deea_1066 a răspuns:

Vreau sa incep sa iau marvelon 21 pentru prima data dar mi-a trecut menstruatia si am citit ca trebuie luate din prima zi d menstruatie ...si nu inteleg cu pauza cum e? iei 21 faci pauza 7 zile apoi din nou 21 iar pauza 7 zile si tot asa timp d 3 ani daca vreau sa iau aceste pastilute asa se face cu pauza? sau o pauza d 3 zile cand se ia si aia? ast rasp mersihappy