| iuliana70 a întrebat:

am inceput saa iau anticonceptionale marvelon 21 pe care mi le-a prescris medicul, dar am o nelamurire, in fiecare zi le iau la aceeia-si ora timp de 21 de zile, dar in timpul acela de 7 zile cand faci pauza daca in a 3 zi de pauza imi vine menstruatia incep tot atunci ca sa iau marvelon sau incep sa iau tot in ziua in care mi-a venit data trecuta de exemplu pe data de 23 iunie mi-a venit menstruatia, si tot pe 23 iulie ar trebuie sa iau iar tot la aceeiasi ora?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incepi a doua folie exact dupa pauza de 7 zile, adica in a 28-a zi de la prima pastila. Nu va fi aceeasi zi a lunii (adica 23, fiindca lunile nu au 28 de zile), dar va fi aceeasi zi a saptamanii. Adica daca tu ai inceput prima folie pe 23 iunie (intr-o luni), vei lua ultima pastila din prima folie pe 13 iulie (adica o duminica), menstruatia va aparea candva intre 13 iulie si 20 iulie, iar tu vei incepe folia a doua in data de 21 iulie (tot intr-o luni). Prima folie se incepe in prima zi de menstruatie, urmatoarele nu mai tin cont de sangerare, se incep mereu regulat, la interval de 28 de zile.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Următoarea cutie/folie de AC se începe FIX în a 8-a zi de pauză ( deci, la terminarea celor 7 zile de pauză )!

Doar PRIMA cutie de AC se începe în prima zi de menstruaţie!

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI MARVELON 21
3.1 Când şi cum să luaţi comprimatele
Folia Marvelon 21 conţine 21 de comprimate. Pe folie, fiecare comprimat este marcat cu ziua din săptămână în care trebuie luat. Utilizaţi comprimatul în aproximativ acelaşi moment al zilei în fiecare zi cu puţin lichid dacă este necesar. Urmaţi direcţia săgeţilor până când luaţi toate cele 21 de comprimate. În următoarele 7 zile nu veţi lua comprimate. Sângerarea menstruală trebuie să survină în timpul acestor 7 zile (sângerare de întrerupere). De obicei începe în ziua 2-3 după ultimul comprimat de Marvelon 21. Începeţi să utilizaţi următoarea dumneavoastră folie în a 8-a zi, chiar dacă continuaţi să aveţi sângerare menstruală. Acest lucru înseamnă că veţi începe întotdeauna noile folii în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că veţi avea sângerarea în aproximativ aceleaşi zile, în fiecare lună.
3.2 Începerea primei cutii de Marvelon 21
 Dacă nu s-au utilizat contraceptive hormonale în ultima lună Începeţi să utilizaţi Marvelon 21 în prima zi a ciclului dumneavoastră, adică în prima zi de sângerare menstruală. Marvelon 21 va intra în acţiune imediat. Nu este nevoie să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.
Puteţi de asemenea, să începeţi în zilele 2-5 ale ciclului dumneavoastră, dar dacă faceţi astfel, asiguraţi-vă că utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de tip barieră) în primele 7 zile ale primului ciclu de administrare a comprimatelor." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1508_20.03.09.pdf? anmOrder...dci.

Toate cele bune.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Incepi folie noua dupa cele 7 zile de pauza. Nu conteaza ca in astea 7 zile ti-a venit menstruatia, aceea ce e si normal. Pauza asta de 7 zile o faci ca sa iti vina menstruatia. Trecute cele 7 zile incepi folie noua chiar daca nu ti-a trecut menstruatia. Si la celelalte 21 de pastile trebuie sa le iei zilnic si aproxiativ la aceiasi ora.

| peticel20 a răspuns:

Deci...daca ai terminat folia vineri si tie ti-a venit luni...tu trebuie sa incepi pastilele vineri chiar daca inca esti la menstruatie. sper ca ti-am fost de folos.