| LaraR5 a întrebat:

Ieri am cazut si m-am lovit la mana si ma durea rau si apoi m-a lovit un baiat cu mingea in mana si de dimineata cand m-am trezitaveam mana si palma umflate si nu prea pot sa imi misc mana de loc deci am mana rupta sau luxata sau ce ar trebui sa cred?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Mai stai 2-3 saptamani acasa si vezi daca isi schimba culoarea. daca da, e nasol rau pentru tine.

auzi, daca te doare de ce nu te duci la doctor? iti e rusine de un control? mai bine stai sa se agraveze si intrebi pe net, de ce? daca o sa te spitalizezi ce faci, intrebi aici ce ai sau pe doctorul care te-a spitalizat?

daca s-a umflat ori e fracturata, ori fisurat osul, ori contuzie, ori entorsa. toate se pun in ghips de la 4-8 saptamani, dar tu stai asa, e mai cool.

scuze sarcasmul, dar il meriti

| LaraR5 explică (pentru JohnnyBi):

Pai de fapt acum e mai bine nu mai mana umflata doar ma doar putin deci cred ca e bine

| JohnnyBi a răspuns (pentru LaraR5):

Cat de copil esti. o problema ca nu o vezi tu nu inseamna ca este inexistenta. eu dupa un accident la ski am avut o durere la picior, la fel, nu prea des, ma durea putin, nimic special. dupa un control la doctor de rutina m-a rugat sa fac un RMN sa ma asigur ca e ok. surpriza, ligamentele incrucisate de la genunchiul drept rupte, menisc intern spart si chist sinovial. si eu simteam o durere vaga din cand in cand. a rezultat operatie de cateva ore, luni de recuperare. doar dintr-o durere patetica. nu lasa ceva ce tie ti se pare putin si nesemnificativ netratat, s-ar putea sa nu fie ce crezi tu

| Elena9328 a răspuns:

Du-te la doctor si vezi nu mai sta asa!

| Ralucaa11 a răspuns:

Cred ca o ai rupta, dar mai bine, pentru sanatatea ta, du-te la un doctor cat mai repede, pana ce nu se va inrautati situatia. Sper ca ti-am fost de ajutor.