| Annnonimm a întrebat:

Ieri am dat cu mana intr-o planta de pe strada care avea spini(palamida) si m-a intepat, ce e de facut? (Vaccin?)
M-am curat cu apa oxigenata dar nu vad sa fie urma de intepatura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimGirl010101 a răspuns:

Nu e nimic grav! Stai linistit/linistita! E por si simplu o planta banala, in care si eu, m-am intemat de sute de ori!
Nu se intampla nimic grav, doar daca esti alegic/alergica la aceasta planta (palamida).
Nu trebuie sa faci nici un vaccin, nu e ceva ce trebuie tratat.
Daca ai dat cu apa oxigenata e de ajuns.
Nu treuie sa te sperii!

| Annnonimm explică (pentru AnonimGirl010101):

Si nu trebuie sa pun ceva pansament peste, nu? Deoarece am pus mana pe tot felul de lucruri murdare.

| AnonimGirl010101 a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu cred, atata timp cat te speli pe acea mana, totul e in ordine!

| Annnonimm explică (pentru AnonimGirl010101):

Mersi!

| AnonimGirl010101 a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu ai pentru ce! happy

5 răspunsuri:
| Mario76 a răspuns:

Atingerea/inteparea in vreo planta nu presupune si vaccinare obligatorie. Desi tetanosul poate sa coexiste si pe un spin de trandafir nu doar pe un cui ruginit. Dar nu am auzit sa fie asa o epidemie de tetanos incat sa fie imprastiat peste tot. In rest...vaccin de alt fel...antirabic in niciun caz. In rest, simpla spalare cu apa si sapun este suficienta, Atingerea de o planta poate cauza cel mult alergie ce da mancarimi de piele.