| Difference a întrebat:

Ieri am facut o mare prostie. M-am spalat pe cap si dupa aproximativ 20 de minute am iesit afara, timp de 5 minute. Erau undeva la -5 grade afara...
Cand am ajuns inapoi la caldura a inceput sa ma ia o durere de cap si de atunci, adica de 2 zile am o senzatie de ameteala permanenta si ceva dureri de cap, care am senzatia ca se duc spre ochii (cam in zona ochilor ma doare si in spatele capului, la ceafa).
Ceva idei cum as putea scapa de asta? Sper totusi sa nu fie chiar atat de grav si sa fie doar un inceput de sinuzita, sau nu stiu...un inceput de raceala la cap (habar nu am daca exista asa ceva). Precizez ca nu am timp in urmatoarele zile sa merg la doctor.
As aprecia daca ar raspunde doar oamenii care au ceva cunostinte despre asta, sau au patit ceva asemanator, nu de oameni care sa posteze doar de dragul de a posta.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face meningita, e prea devreme sa isi poata da cineva seama. daca in urmatoarele 3 zile durerile se agraveaza sau incepi sa versi, trebuie sa mergi la urgenta. daca nu, probabil te-ai ales cu o sinuzita pe care o vei trata cand vei merge la doctor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic. Poti face meningita ( inflamarea meningelui- pielita care acopera creierul mic). Aceasta poate duce le moarte sau la o boala. E si o vorba: ori mori ori ramai prost.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut

Sincer nu lua la cunostinta majoritatea sfaturilor de aici.

Te poti duce la un medic si el iti va spune clar si concret ce e de facut.

O zi buna!

| OoBunnyoO a răspuns:

Noi nu avem cum sa diagnosticam ceea ce ai tu. Din ceea ce descrii poti sa ai o gramada de chestii.
Pentru sinuzita iti trebuie o radiologie, scanare sau o recoltare. Nici doctorul nu iti va da diagnosticul pe nevazute. Si nici tratamentul nu ti-l va da fara sa iti puna un diagnostic corect. Sinuzita netratata sau tratata incorect, poate produce meningita, care poate fi fatala.
Evident, poti lua diverse pastile acasa, insa daca nu ai diagnosticul corect, este posibil fie sa iti agravezi mai rau situatia, fie sa te trezesti cu alte afectiuni sau doar sa dai banii de pomana.
Este posibil sa fi avut niste vene care s-au crapat, din cauza diferentei de temperatura la care le-ai supus si iti va trebui o tomografie.
Astea sunt doua exemple, dar durerile de cap si ametelile pot fi simptomele a numeroare afectiuni, care se hotarasc in urma unei consulatii.
Sfatul meu este sa iti faci timp si o programare la doctor, dimineata si sa fii punctual. Nu te va tine mai mult de o jumatate de ora si nici nu va trebui sa astepti foarte mult, deoarece daca vei fi primul sau al doilea pacient, nu vor fi prea multe persoane inaintea ta.

| giony54 a răspuns:

Ai reusit sa inflamezi coloana cervicala, iti trebuie un antiinflamator natural si recomand Triple Potency Lecithin de aici www.mypurnutrition.com/produse.Pana atunci pune o sticla de apa calda le ceafa si trece imediat.

| GeorgeMihai a răspuns:

Iti va trece dar greu -5 grade nu-i de colo raised eyebrows

| ErenJaeger a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te duci la doctor, am avut un prieten care a facut la fel si nu s-a dus la doctor si a stat cam 5 saptamani prin spitale.

| Difference explică (pentru ErenJaeger):

Oameni buni, voi ati citit ce am scris eu in penultimul alineat? Va rog din suflet, postati doar daca aveti ceva util de spus, nu de dragul de a posta.

| Valentina036 a răspuns:

Buna! Cred ca ai racit la cap si nu e de gluma cu astfel de lucruri! Cred ca ar fi mai bine sa mergi la un medic pentru ca daca durerea iti va trece de la sine ai putea sa ai probleme mai tarziu.Si nu mai iesii afara cu parul ud cand e frig! e periculos! :*

| D3n1Su a răspuns:

Du-te la doctor frate...mai bine te duci la doctor o zi decat sa stai 2, 3 saptamani in spitale.

| marble123 a răspuns:

Buna, in general raceala se trateaza cu repaus la pat, si administrare de medicamente impotriva durerii si ameliorarea febrei. Eu personal recomand cafea si paracetamol. A functionat pentru mine big grin Ca fapt divers exista raceala la cap. Se numeste meningita si este o complicatie ce trebuie tratata urgent intrucat poate duce la moarte. Sper ca te ajuta!

| Difference explică (pentru marble123):

Multumesc de raspuns marble. Macar tu te-ai apropiat de ce am intrebat eu. Mi-ai pus in lumina o idee de care ma temeam si eu... si anume meningita. Dar nu cred ca o faci chiar asa de usor, sau cel putin asta sper. In cat timp ti-a trecut tie si cat de mult ai luat paracetamol?

| marble123 a răspuns (pentru Difference):

Eu mi-am revenit in decurs de 5 zile. Am luat cam 2 pastile pe zi cu o cana de cafea. Ar fi indicat totusi sa citesti prospectul. Eu iti recomand sincer sa eviti efortul fizic fiindca altfel o sa-ti ia mult mai mult timp sa-ti revii. Cat despre meningita am mai auzit povesti horror, din fericire insa sunt cazuri rare si nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi.