| OanaG a întrebat:

Ieri faceam gogosi, si mi-a sarit niste ulei in ochi. Aseara pe la 12, dupa ce m-am spalat, am simtit o mica jena la ochiul stang, ca si cum mi-a intrat ceva in el. Mi-am pus niste Trobadex, si lapte, m-am fortat sa plang, tot ma jeneaza. Doar cand clipesc si am ochiul inchis. Plus ca-mi si lacrimeaza. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti pune Tobradex sub nici o forma, contine Dexametazona si incetineste vindecarea unei plagi. De asemenea, laptele este foarte nepotrivit, favorizeaza infectiile, iar daca este din comert, contine conservanti care ard, la randul lor. Spala-te cu apa curata sau ceai de musetel si du-te la oftalmolog (la urgenta). Daca nu poti ajunge azi, pana maine (cand trebuie sa te vada un medic), pune Tobrex (fara dexametazona) si acopere ochiul asa incat sa stea inchis.

| RyugaHideki a răspuns (pentru Brigaela):

Deci tu esti pe locul 1hee hee
Bravo. ^.^ Succes in continuare.

| Brigaela a răspuns (pentru RyugaHideki):

MUltumesc

| gyzzard a răspuns (pentru Brigaela):

Ceaiul de musetel favorizeaza infectiile si e usor acid. Nu se mai recomanda in afectiuni oftalmologice.

| OanaG explică (pentru Brigaela):

Credeti ca e ceva grav, de vazut vad f bine, doar ca ma jeneazaa. Mi-e fricaa!

| Brigaela a răspuns (pentru gyzzard):

Stiam si eu asta, iar apoi mi l-a prescris un oftalmolog cand am avut aceeasi problema. Si mi-a facut bine.

| Brigaela a răspuns (pentru OanaG):

Este foarte serios. Normal ca vezi bine, leziunea nu este pe retina. Dar daca se infecteaza, iti poti pierde ochiul. Tu ai favorizat mult infectia, mai ales cu Tobradexul, asa ca posibilitatea sa faci o infectie in conditiile in care nu mergi la oftalmolog este mare. E normal sa-ti fie frica, este o situatie cu un potential foarte grav, nu trebuie neglijata.

| Brigaela a răspuns (pentru gyzzard):

Tocmai i-am telefonat unei prietene oftalmolog, care ti-a dat dreptate in totalitate. Deci, Oana, asculta sfatul lui Gyzzard, fara ceai de musetel, doar apa curata (de preferat fiarta si racita ca sa o sterilizezi).

| OanaG explică (pentru Brigaela):

Dar pe prospect scrie ca e bun pentru infectiile cu corpuri straine, infectiile oculare, etc. straight face O sa merg maine la medicul de familie.

| Brigaela a răspuns (pentru OanaG):

Sunt anumite leziuni, foarte limitate in care poate fi folosit. Nu stiu cine ti l-a dat de la farmacie, este absolut interzisa comercializarea lui fara reteta, fiindca contine un antibiotic si un corticoid.

| OanaG explică (pentru Brigaela):

Oricum voi merge maine la medic happy, multumesc mult!

| OanaG explică (pentru OanaG):

Am fost la medic, n-am nimic :X:X:X

| Cedry2k1995 a răspuns:

Scoate-l si pune altu. nu stiu cred ca ar fi cel mai indicat sa te duci la un oftalmolog sa se uite. ii explici cum a ajuns sa te jeneze ochiul si el in 2 sec iti da "reteta magica" big grinhappy