| Andra10 a întrebat:

Ieri seara am vazut ca un tep extrem de mic, negru, infipt intr-un deget de la mana. Am stat 3 ore incercand sa il scot si cred eu, ca am reusit. Insa, de ieri, pana in momentul de fata, nu ca ma doare, dar simt ceva infipt in deget, iar aproape de fiecare data cand ating un lucru este incomod. Ce ar putea fi (daca nu, acel tep)? Este greav? Ce as putea face? Ati patit si voi? Help...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Te doare locul din patul unghiei unde a stat infipt acel tep. inmoaie-ti degetul intr-un lichid cu proprietati dezinfectante; spirt sanitar, apa oxigenata, rivanol --- lichidul va patrunde sub unghie si va stinge focarul de infectie.