| anonim_4396 a întrebat:

Ieri seara(sambata) am fost intepat de o capusa, seara la lumina calculatorului am simtit ca am ceva pe bratul drept, am inceput sa-l trag. La a 2-a incercare l-am scos, atunci am realizat ca era o capusa. (cand l-am tras l-am prins putin cu unghiile pe la zona pielii, nu am zdrobit capusa, dar nici chiar de cap nu l-am prins). Imediat am incercat sa ma uit daca are capul inca inauntru, ideea e ca nu l-am observat dar am continuat sa trag in zona aia cu unghiile si cu ceva mai ascutit (par cu siguranta mi-am tras din zona respectiva dar capul nu stiu ii scos sau nu, uitandu-ma in oglinda nu se vede mare lucru).
In zona bratului simt asa o mica febra musculara, in rest roseala... parca este ceva chiar in zona intepaturii dar pe un perimetru de sub 1 cm (parca a aparut recent dupa ce am tot tras de zona respectiva pentru a extrage eventualu cap). In opiniea mea capusa a stat undeva la 1 ora pe brate.
Am vorbit cu medicul de familie, mi-a spus sa merg maine(luni) la dispensar sa ma consulte, si sa-mi dea ceva antibiotice.
Oare nu e prea tarziu maine? Daca capul inca e atasat mai are ceva, daca corpul oricum ii scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

ATENTIE: data viitoare sa folosesti o seringa din plastic! Tai peretele seringii, din zona in care se atasaza acul, apoi faci vacum, aspirand toata capusa, inclusiv capul ei!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mergi la medic sa iti dea tratamentul necesar!

| Peridava a răspuns:

La capusa, capul este periculos, nu corpul. De asta gresesc multi. Daca ai serviciu de urgenta in localitatea ta, mergi azi la ei sa verifice. Daca nu, mergi numaidecat maine dimineata la medicul de familie.

| anonim_4396 explică (pentru Peridava):

Dar deindata daca corpul ii rupt, nu are ce alte bacterii sa mai transmita.

| Peridava a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba ta daca esti inconstient, dar sa nu te plangi mai apoi de medici.

| Jannah a răspuns:

Nu, nu e prea tarziu.

| anonim_4396 explică (pentru Jannah):

Esti Zd. Alex de pe Facebook, suntem in acelasi grup Emo laughing

| smihai23 a răspuns:

La cât l-ai stors, nu cred că a mai rămas nici capul capurilor.

| anonim_4396 explică (pentru smihai23):

Parca simt ca am si febra in general... nu am mai fost intepat niciodata de capusa

| Mariusgeo a răspuns:

Du.te la doctor