| anonim_4396 a întrebat:

Am fost intepat de o capusa, era atasata de brate intr-o zona mai putin vizibila, fara sa imi dau seama, am rupt-o. Imediat dupa ce am scos-o avea o roseala de ~1 cm, dar cum m-am dat cu spirt a si disparut instantaneu roseala.
Ma jucam cu pisica si la circa 1 ora dupa aia am observat capusa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Bine este să te vadă un adult; un medic este și mai bine, pentru a te asigura că totul este in regula. Există soluții și pentru animale; și ele se chinuie din pricina căpușelor. Mergi cu pisica la un medic veterinar.

| Yurisa a răspuns:

Si care e intrebarea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, nu sunt copil, era mica capusa (am mai vazut capuse)
ce are daca nu i-am scos corect capul capusii? stiu ca se pot transmite virusii atunci,. dar ulterior?

| Raducons a răspuns:

O sa treaca daca ai scos si capul capusei, nu toate capusele sunt infectate, unele pot transmite o boala periculoasa.

| Andersen2k18 a răspuns:

Consulta de urgenta medicul. E posibil ca rupand capul capusei sa fi ramas acolo. Nu ai eliminat corect capusa.