| gamerulmalahios a întrebat:

Imi afacteaza inotul muschii?
Salut TPU! Am 17 ani si am facut sala aproape un an dar ma gandesc sa ma las si sa ma apuc de inot pentru ca in cazul meu conteaza mult mai mult inaltimea decat fizicul.Totusi, mi-e frica ca daca ma las de sala o sa pierd progesul-o sa-mi scada muschii.Tin sa mentionez ca nu iau proteine si steroizi si tot progresul muscular ( nu gasesc alt cuvant ) a fost natural. Din cate stiu inotul dezvolta toti muschii deci ma gandesc ca o sa stagnez sau chiar o sa cresc in masa musculara.Voi ce credeti:
O SA-MI AFECTEZE INOTUL DEZVOLTAREA MUSCHILOR PE CARE I-AM LUCRAT LA SALA? O SA RAMANA LA FEL? SAU CHIAR O SA MAI CREASCA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inotul este foarte indicat pentru dezvoltarea armonioasa a corpului si sigur ca o sa-ti mai creasca muschii.

| aXy99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu va mai creste nici in inaltime, iar muschii in cel mai fericit caz vor stagna. De hipertrofie nu se pune problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma tu ce vrei, sa fii un pitic cu muschi, sau sa fii unul inalt si frumos?

| gamerulmalahios explică (pentru Violleta2022):

Sa fiu mai inalt...dar nu prea imi convine sa mi se duca munca de aproape un an pe apa sambetei

| Violleta2022 a răspuns (pentru gamerulmalahios):

Asa spun si culturistii, ca prefera muschii, chiar daca raman cu puta mica-mica. Mai nasol este cand ajung cu o fata in pat, ca nu sta nimeni cu el, chiar daca-i plin de muschi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gamerulmalahios):

Si la ce-ti foloesc muschii astia toti, daca esti barbatul pitic, la care se uita doar fetele micute de statura?!

| aXy99 a răspuns (pentru gamerulmalahios):

N-o asculta pe AnnaBlandiana, om mai antipatic decat asta n-am vazut in viata mea. Sa nu mai zic ca elucubreaza. "puta mica" nu o ai nici daca iei steroizi, ci testiculele, iar diferenta nu e vizibila decat la doze mari sau daca nu faci post-ciclu. Penisul ar arata mai mare, deoarece testiculele ar fi mai mici. Daca esti scund, vei ramane scund, uita-te la parintii tai. (Inaltimea mamei+inaltimea tatalui+15 cm)/2 si vei afla aproximativ inaltimea ta (+/- cativa cm). Daca ai parintii de 1, 7 nu vei creste mai mult de 1, 8. Daca ai parinti inalti, vei creste cu sau fara inot, cu sau fara sala! Nu conteaza inaltimea intr-o relatie.

Daca vrei neaparat sa faci inot, poti face concomitet cu sala. Du-te o zi mai putin la sala si fa 1-2 sedinte de inot pe saptamana. Vezi sa mananci bine pentru ca vei arde ceva kcal la inot si trebuie sa fii in surplus caloric pentru a creste in masa musculara.

| gamerulmalahios explică (pentru aXy99):

Pai mama are 1.54, tata 1.74 iar eu 1.66-dupa formula aia ar trebui sa la cel putin 1.70...

| aXy99 a răspuns (pentru gamerulmalahios):

Si cat ai acum? Vei mai creste.

| aXy99 a răspuns:

Inotul iti va face bine per total, dar nu vei putea creste in masa musculara inotand, mai ales daca zici ca ai facut ceva timp sala. Muschii nu iti vor creste, in cel mai fericit caz vor stagna. Posibil sa pierzi putina masa musculara, asta depinde de organismul tau.
In inaltime vei creste exact la fel cat ai fi crescut si facand sala, nu are importanta ce sport practici, nu iti va influenta cresterea in inaltime, cum nici cresterea falosului nu va fi inlfuentata de NIMIC. E acelasi lucru. La fel si cu limita naturala de masa musculara. Degeaba iei tu o tona de proteine si faci sala de 50 de ani, exista o limita pe care nu o poti depasi. Valabil si pentru inaltime si pentru orice. Chiar si cu steroizi, vei creste, dar tot vei ajunge la o limita.

| Donsavas a răspuns:

Nu,în sens negativ n are cum sa te afecteze. Te va menține musculos dacă tu continui sa consumi proteine, macar din alimentație. Mușchii se întrețin cu hormoni care sunt făcuți din aminoacizi. Aceștia nu se iau din aer! Ai nevoie de o funcție hormonala buna ca sa nu depinzi de steroizi, hormonii naturali ii înlocuiesc pe cei de sinteza.

| aXy99 a răspuns (pentru Donsavas):

Proteinele sunt constituite din lanturi de aminoacizi, nu hormonii.

| Donsavas a răspuns (pentru aXy99):

Aminoacizii construiesc proteinele iar hormonii sunt făcuți din substanțe proteice. Asta zic.

| raMLesS a răspuns:

La sala lucrezi muschii pe grupe, la inot lucrezi tot corpul dar nu la aceiasi intensitate.
"Tin sa mentionez ca nu iau proteine si steroizi si tot progresul muscular ( nu gasesc alt cuvant ) a fost natural"
Si proteinele sunt naturale... te scutesc din a mai manca cateva fripturi... Proteine = mancare concentrata.
Faci sala de un an si nu stii nici chestiile astea de baza? Ce program de alimentatie ai? Ce mananci zilnic?

| gamerulmalahios explică (pentru raMLesS):

Din cate stiu, proteinele (eu ma refer la alea din cutie) te ajuta doar pe moment... daca nu mai iei, o sa-ti scada muschii.Eu nu vreau chestia asta, vreau daca e sa fac muschi, aia sa ramana.Pe langa asta, din cate stiu mai au si alte efecte negative.