| Wecky a întrebat:

Imi apare (sau reapare) o bubita alba, mica in partea laterala a limbii, aproape de varf, cand mananc multe seminte sarate (adica cate o punga de 200 de grame intr-o zi, dar nu apare mereu). Doare ingrozitor la atinegerea cu mai orice si ia 1-2 zile sa treaca. Aceasta se inflameaza DOAR cand mananc seminte sarate. Nu cred ca are legatura cu semintele ci cu sarea excesiva. Aveti idee ce afectiune poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Popular se cheama "puschea pe limba". Este o papila gustativa iritata.
Se clateste gura cu apa calduta in care s-a dizolvat o lingurita de bicarbonat de sodiu.Se face operatiunea de mai multe ori.
Are legatura si cu semintele, care sunt colturoase si care lezeaza limba. Sarea este cea care da usturimea.

6 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Este o puschea.Nu e nimic grav.
Trece de la sine.

| Azµre a răspuns:

Glicerină boraxată și trece

| EdwardTeach a răspuns:

Du-te pe stadion şi alătură-te clubului mâncătorilor de seminţe, însemnul lor special e bubiţa aia albă.

| Wecky explică (pentru EdwardTeach):

Mult mai bine seminte decat tigari happy.

| EdwardTeach a răspuns (pentru Wecky):

Asta da ^^

| Bogdanro01 a răspuns:

Se poate face de la sare, sau raceala.
Eu pateam doar de la raceala uneori, stiu cum e. cam jenant si dureros.
Trece cam in 1-2 saptamani. Conteaza ce rezistenta ai. e posibil sa dispara in 4 zile. daca nu. complet va fi ce-am precizat mai sus (1-2 saptamani).