| TruLove a întrebat:

Imi cade foarte rau parul. Am parul lung,il aveam des,insa,imi pica EXAGERAT de mult, foloseam placa aproape zilnic, poate si de 2 ori pe zi..acum nu o mai folosesc deloc pentru ca am mai ramas cu 3 fire in cap. Ce sampon sau tratament imi recomamdati? As vrea sa ma si vopsesc dar mi.e teama sa nu afecteze mai rau..help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

Draga mea, cu părere de rău îți recomand să te tunzi.
Îți poți aplica măști cu ou sau ulei de masline sau cu ce vrei tu, dar acestea sunt pentru regenerare, nu pentru ce ai tu.
Nu te supăra, dar decât să ai o mătură lungă in cap, mai bine un par mai scurt, frumos, ingrijit.
Si o să creasca sanatos pentru că nu o să il mai faci cu placa :-)
Daca il scurtezi îți poți face multe coafuri.
O sa te doară sufletul un pic, dar pentru frumusețe și sănătate ne sacrificăm

| TruLove explică (pentru MgdDroopy):

Credeti ca daca ma tund nu mai pica? sad

| MgdDroopy a răspuns (pentru TruLove):

Mai putin sau chiar deloc. :-)
Poti pune masti cu ulei de masline cald (nu fierbinte) si acoperi capul pentru a pastra caldura. Stai cateva ore. Eventual peste noapte. Cand te speli întâi aplici șamponul, apoi speli cu apă. Pentru a se duce uleiul mai repede.
Incearca asa de 2-3 ori pe săptămână și vezi cum te simți.
Apoi te tunzi, dacă părul nu își revine.
Masca o poți pune si dupa ce te tunzi, dar mai rar.