| anonimth a întrebat:

Imi cade parul cand imi fac baie rau de vreun an de zile, cam 100 - 150 de fire. am tot schimbat sampoanele si tot la fel.ce sa fac sa nu mai cada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/......ana-oricui
Aş mai adăuga, ulei de ricin cu petrol(amestec ce se găseşte la plafar), te dai înainte de baie, şi stai cu el 2 ore. Apoi speli părul bine cu şampon.Este eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radacina parului se intareste daca este clatit cu bors (bors care se face in Moldova din tarite).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Samponul si balsamul ELSEVE arginine resist te vor ajuta cu siguranta! la fel ca si pe minelove struck vei vedea rezultate repede!:X

| SweetyღGirl a răspuns:

De cate ori va periati parul priviti cu ingrijorare la smocurile ce va raman intre degete? Potrivit specialistilor, regimurile alimentare si produsele naturiste va pot ajuta sa aveti par frumos si sanatos.

Daca va vopsiti parul in mod regulat sau daca il intindeti des cu placa, trebuie sa luati masuri care sa-i pastreze calitatea. Este foarte important si regimul alimentar, care ar trebui sa abunde in legume si fructe in stare cruda. In aceasta categorie se incadreaza urzicile, ideale atat ca hrana, dar care pot fi folosite in tratamentele capilare. E bine sa va limpeziti parul cu zeama lor.

Tot ca aliment trebuie consumata si drojdia de bere (cate un cubulet zilnic) deoarece contine vitamine din grupa de B-uri, care va ajuta sa aveti un par frumos si stralucitor.

Remedii naturiste

BALSAM DE ROZMARIN - Crema termogenica pentru masajul local anticalvitie, pe baza de rozmarin si camfor natural. Uz: aplicati pe zonele cu probleme si masati pana la absorbtie.

KERAFIL FORTE FIOLE - Tratament tricologic antimatreata, impotriva excesului de sebum si impotriva caderii parului. Contine extract de salcie, urzica, proteine de porumb, propolis, salvie, rozmarin, ardei iute rosu, camfor. Uz: dupa folosirea samponului pentru par gras si matreata, se aplica o fiola pe pielea capului si pe parul spalat si tamponat. Nu se clateste. Se usuca normal. Atentie: aplicarea produsului genereaza voit o senzatie de caldura locala, ce dispare dupa cateva minute. Evitati contactul cu ochii si mucoasele. Uz extern.

SAMPON-TRATAMENT ANTICADERE PAR CU SERENOA REPENS - Sampon cu Serenoa Repens (palmier pitic), hrean, castan de India, ginseng si vitamina B5 pentru tratamentul contra caderii parului cauzata de alopecia androgenetica (proces fiziologic ce apare la barbatii si femeile predispusi genetic). Are o formula cu substante tensioactive derivate din zahar si ingrosata cu derivate din celuloza. Uz: diluati cantitatea de sampon necesara intr-un recipient cu apa calduta si, cu produsul obtinut, spalati parul si pielea capului. Aplicati apoi lotiunea anticadere par cu Serenoa Repens si Kerafil forte fiole.

LOTIUNE ANTICADERE PAR CU SERENOA REPENS - Lotiune cu Serenoa Repens, hrean, castan de India, ginseng si vitamina B5. Se aplica de doua ori pe zi circa 2 ml (50 de picaturi) de lotiune direct pe pielea capului, pe parul uscat, masand delicat timp de cateva minute cu varful degetelor. Tratament: 90 de zile, intrerupere 30 de zile, reluare 45 de zile. Agitati inainte de folosire.