| Anett3 a întrebat:

Imi cade tare parul ce tratament bun stiti care ati incercat, in afara de ulei de ricin si masline?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| kanajambe a răspuns:

Fara reclame sau lucruri de genul.mie mi-a priit Bluecap sampon, cam scumpisor dar mi-a trecut si mie si altor cunostinte problema asta. costa vreo 80 lei dar merita!
PS am fost consultata de doctor, cauza la mine este seboreea, adica mi se ingrasa rapid parul. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt multe remedii împotriva căderii părului. Trebuie să afli mai întâi de ce îţi cade:stres, alimentaţie, ai născut?
Ştiu că masajul cu Ulei de Nucă presat la rece face bine, sau cu usturoi. Încep să-ţi crească firicele noi.Tre să masezi pielea capului (de 3-4 ori pe zi) cu ulei de nucă, îl laşi vreo 20 minute şi te speli pe cap cu un şampon de plante.
În plus trebuie să-ţi revizuieşti alimentaţia, să consumi legume verzi, ouă, castraveţi, nuci (sunt foarte bune), alune, etc.Seminţe de floarea soarelui care sunt foarte bogate în vitamina B.
Te pup!

| FastAndFurious a răspuns:

1. Daca esti baiat, las-o balta. Asta este gena, Bruce ( am incercat si eu diverse cand a inceput sa-mi mai cada).
2. Daca esti fata ai sanse de rezolvare.
Uleiul de ricin nu are legatura cu caderea parului.
Trebuie sa mergi la dermatolog si-ti da tratament cu calciu si ceva solutii cu care te badijonezi pe cap. Repet, daca esti fata, au efect. Singura sansa ( fara sampoane minune ).

| Havok83 a răspuns:

Un raspuns simplu.GAZ.

| Harumiiii a răspuns:

Si eu am patit asta intr-o perioada si banuiesc ca era de la stres pentru ca nu mi se mai intamplase. Atunci mi-a zis medicul sa iau Multivitamine cu Magneziu si Calciu cu D. Am luat ceva timp dar nu am terminat tratamentul din antipatia mea pentru pumnul zilnic de pastile. Eu as zice totusi sa mergi la medicul de familie sa vezi ce zice inainte sa iei medicamente sau altceva pentru ca depinde de cauza, fie stresul, fie alimentatia deficitara sau mai e (cica) o perioada a anului cand cade mai mult par decat de obicei. Oricum, afla care e cauza si numai asa poti trata efectul.mie mi-a trecut dupa ceva timp dupa ce am eliminat cativa omuleti verzi extrem stresanti de pe creier.

| Ariyana a răspuns:

Buna,Anett :).Si eu am avut aceasta problema si m-am dus la farmacie si am intrebat-o pe farmacista ce imi recomanda pentru aceasta afectiune.Mi-a dat un sampon Klorane cu chinina si vitamina B si un tratament anticadere, sub forma de ser.Acesta este tratamentul, l-am gasit online:
http://farmaciaardealul.ro/......na-b-cadou
Tot ce trebuie sa faci este sa investesti niste bani, deoarece nu sunt chiar ieftine si sa incerci tratamentul.La mine a mers.In plus, incearca sa mananci multe fructe si sa iti prepari hrana in ulei de masline deoarece este foarte bun pentru par si pentru ten si daca nu ai probleme cu greutatea ia Vitamax(ajuta, crede-ma).

| Anett3 explică:

Dude,sunt fata da mersi oricum :p faza cu dermatologu degeaba ..Este de la vopsea de par

| FastAndFurious a răspuns (pentru Anett3):

Fetita, ce crezi ca-ti da dermatologul? Bomboane sa cresti mare? Mai ales ca mai si spui ca e de la vopsea, inseamna ca nu te vindeci de la sine. Tratamentul cu calciu este pentru intarirea radacinii si eliminarea cauzelor interne. Si solutiile alea au acelasi scop, pornind insa din exterior.
Vad insa ca vrei sa te tratezi dupa ureche. Ia magneziu si asteapta sa vina toamna.

| Anett3 explică:

Da bine spui Harumii poate fi si de la stres, de la alimentatie nu pentru ca fac mult sport.Magneziu intr-adevar e bun

| Anett3 explică:

Te dai foarte intelectual, tu chiar crezi eu nu stiu sa ma tratez? Erau pareri.
Ma rog, nu trebuie sa ti dau tie explicatii..Vad aici ca sunt fel si fel de persoane.da nu vad sensu sa ma stresesz, asta e mentalitatea romanilor, sa vorbeasca in scarba.

| Anett3 explică:

Poate ca nu ai inteles ce am vrut sa spun, nu s romanca. Anett suna romana?
whatever.