| anonim_4396 a întrebat:

Imi cresc toate 4 maselele de minte si ma doare capul de-mi vine sa dau cu el de pereti. daca iau mult calciu deodata imi cresc repede si scap de belea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca iei mult calciu mai mult mai multe sanse sa faci pietre la rinichi sau sa dai in hipercalcemie decat sa scapi de durere.Mergi la farmacie si ia-ti un analgezic de ex un Algolamin, Nurofen sau Ibuprofen si le iei asa cum scrie pe prospect.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Nu cred ca e nevoie sa iei mult calciu odata!
O singura capsula pe zi este de ajuns, pentru ca daca iei mai multe poti sa faci hipercalcemie si ajungi pe la urgente!
Rabda un pic de durere si apoi sa vezi ce mandra/u esti cu masele tongue

| CCarmencita a răspuns:

Mergi la dentist ca sa-ti cresteze gingia din jurul maselelor de minte si vei scapa de durere. Aceasta se va face cu anestezie locala si nu vei simti nicio durere... Pana atunci ia antiinflamatoare si analgezice, dar nu abuza.

| Casandra a răspuns:

Nu e bine sa exagerezi cu csalciul.Ia doua pastile de calciu de stridi(capsule), dar sa nu le iei pe stomacul gol.Calciul te va ajuta la mai multe nu doar la masele

| Neworder21 a răspuns:

Cea mai buna si mai logica solutie este sa mergi la dentist.

| andreea4321 a răspuns:

Nici vorba!