| MihaelaChivu23 a întrebat:

Imi doresc de mult timp, nespus de mult sa imi fac cu tatuaj doar ca ceea ce mă opreste e teama sa nu fac cancer de piele sau sa imi apară diverse boli de piele avand in vedere ca am un ten sensibil (daca ma dau cu sprei sau cu unele tipuri de parfumuri imi ies bube pe piele). Nu stiu ce sa fac pentru ca imi doresc foarte mult acel tatuaj dar pe de altă parte ma gandesc si in cel mai rau caz la consecințele care le-ar putea avea... Dati-mi un sfat vă rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ti-l face daca tu crezi ca vei avea probleme.

| AFR81 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun nici sa-ti faci un tatuaj, nici sa nu-l faci, insa iti spun doar ca e groaznic din punct de vedere psihic sa stai cu grija, sa stii ca exista riscul sa te imbolnavesti de o boala asa de grava sau, mai rau, sa crezi ca o ai deja. Nu am cunostinte in ceea ce priveste tatuajele, nu stiu care sunt riscurile, insa eu zic ca nu prea merita. E doar un desen pe piele.

| Violleta2022 a răspuns:

La tatuaje, nu cancerul de piele este cel care ar trebui sa te ingrijoreze, ca de la tatuaj NU faci cancer de piele, dar de la expunerea la soare cu siguranta poti sa faci!
Cea mai periculoasa problema cand iti faci tatuaj este infectia cu SIDA, Hepatita B, C sau alti virusi mortali, daca nu ai siguranta ca acele ace sunt perfect sterile, sau de unica folosinta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca vrei sa fii moderna nu sta mult pe ganduti, trebuie sa ai ceva care te " reprezinta ", triburile salbatice asa se deosebeau. Am auzit insa ca tatuajele vor mai pierde teren in moda si vor fi preferate alte chestii care sa te " reprezinte ". Fura niste idei de aici.
https://www.youtube.com/watch?v=_RfnNNnqAGo

| christall a răspuns:

Nu pot sa cred ca acum, ca sa fii la moda trebuie sa ai tatuaj. Te sfatuiesc din inima, mai ales ca esti fata sa te mai gandesti si daca te hotarasti sa ti-l faci, nu ti-l face permanent, te vei plictisi de el si nu-l vei mai putea scoate.

| Jager a răspuns:

Te duci la dermatolog. El iti va spune ce contin anumitele tatuaje, poate iti va lua niste analize, si iti va spune daca poti sa tii faci sau nu. Du-te si cu parfumul de care zici ca-ti ies bubite. Poate iti da un tratament.

| 8mmppp a răspuns:

Cere sfatul dermatologului; )