| Cotiuga_Maria_1991 a întrebat:

Imi poate spune cineva niste remedii pentru desfundarea urechii? Ma doare super tare urechea dreapta si e super infundata...Am incercat apa oxigenata, dar in zadar.Mai aud si un sunet ciudat, ca un fel de vibratie.
Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Cel mai bine te duci la ORL.Pentru ca poate fi o otita sau un dop de ceara.

| Cotiuga_Maria_1991 explică (pentru MCRgurl):

Peoblema e ca la mine in oras nu este ORL.Trebuie sa ma duc la un ORL care e la 100 km (aproximativ).Eu incerc sa tratez asta acasa

| MCRgurl a răspuns (pentru Cotiuga_Maria_1991):

Nu iti recomand sa incerci nimic acasa. Eventual ai putea sa incerci sa iei un ibuprofen sau ceva cu efect antinflamator ca sa diminueze senzatia aceea dar nu e o idee buna deloc sa incerci sa iti bagi tu ceva in ureche sau mai stiu eu ce pentru ca se pot intampla lucruri destul de grave pe care le vei regreta.Indiferent cat de departe ar fi, du-te la medic daca nu iti trece.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu prea e de joaca cu urechile pentru ca risti ori sa-ti perforezi timpanul, ori sa-ti impingi acel dop si mai mult si eventual sa se si infecteze, mai faci si o otita pe deasupra. Cel mai bine, cum ti s-a recomandat si mai sus mergi la ORL, daca esti la scoala poti sa iti iei o zi libera si sa mergi cu un parinte si o trimitere de la medicul de familie (ca sa fie consultatia gratuita) si mergi la ORL, cei de acolo sau medicul de familie o sa-ti dea si o scutire pentru scoala asa ca nu e asta o problema. In plus, poti sa fii sigura ca o sa te scape cu siguranta de aceasta problema si o s-o faca in asa fel incat sa nu-ti provoace altele. Nu baga creme, uleiuri sau mai stiu eu ce o sa ti se recomande pe aici in urechi. (sfatul unui student la UMF)

| Sandu3 a răspuns:

Cateva picaturi de lamaie vor rezolva problema ta.Mai ales ca lamaia este si antiseptica, deci nu dauneaza sub nici o forma.

| andra16m a răspuns:

Eu zic sa te duci cat mai repede la medicul de familie
poate iti da ceva pana cand poti sa ajungi la orl.