| Njhygt_Jhuyg_1996 a întrebat:

Imi pot spala dintii cu soda de mancare daca port aparat dentar? Adica l-ar putea afecta cumva? Daca da, care ar fi alte metode pentru pastrarea dintilor albi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Soda de mancare? Nu exista asa ceva. Poti spala cu bicarbonat de sodiu si cu sare.

| Njhygt_Jhuyg_1996 explică (pentru Salontanul):

La asta m-am referit. Deci nu afecteaza?

| Salontanul a răspuns (pentru Njhygt_Jhuyg_1996):

Nu.

| PeFuga a răspuns:

Ia-ti mai bine o pasta de dinti speciala pentru situatia ta (cei de la President de exemplu au pasta si apa de gura pentru aparat ortodontic si implanturi), si periute de dinti interdentare pentru curatat spatiul din jurul bracketilor. Suplimenteaza igiena cu apa de gura si fa-ti periodic o igienizare profesionala in cabinet. Nu trebuie neaparat sa ii faci albi si stralucitori, dar trebuie sa ii mentii curati pintr-o igiena corecta pentru a nu aparea decoloratii sau demineralizari in jurul bracketilor.