| VisSs a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de mancaruri sanatoase si rapide?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Am făcut zilele astea:
Iei un dovlecel, dai jos coaja, îl tai cuburi și îl pui într-o cratiță în care ai pus apă (nu multă, doar cât să se poată prepara acolo, probabil de 1 deget). Pui și sare și vreo 3-4 căței de usturoi (un gust excelent). Poți să tai și o ceapă - două, dacă vrei.

Lași chestia aia acolo să fiarbă, să se prepare, ce o fi... mai amesteci să fii sigur că nu se lipește de cratiță și tot conținutul e gătit. Nu durează mult, Vor rămâne și cuburi și se va face și un fel de pastă. Mă rog, îți cam dai seama când e gata după cât de ușor poți zdrobi un cub din ăla.

Când e aproape gata, dacă încă ai apă acolo elimin-o aproape pe toată. Eu doar am înclinat cratița cu grijă deasupra unei oale. Ideea e că nu vrei să iasă supă, ci mâncare scăzută. Apoi spargi 1-2 ouă și mai amesteci vreo 5 minute tot conținutul.

La final, după ce oprești aragazul adaugi și ceva ulei. Amesteci bine. Și va fi super delicios. happy

(Obișnuiesc să pun mereu uleiul la final ca să nu-l prelucrez termic. Ai mei acasă nu au gătit cu ulei prăjit de ani de zile. Se poate evita ușor, dacă îți propui așa.)

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Salate de fructe, legume sunt perfecte si sanatoase, oua fierte, cartofi fierte

| unvecin a răspuns (pentru unvecin):

Cred că merge și fără ou.
Sau merge și cu niște brânză răzuită deasupra la final.
În rest poți experimenta cu condimente preferate.
Dar e genul de preparat care se obține super ușor într-un timp scurt și e bun pentru momentul când vrei să mănânci ceva cald, proaspăt, gătit.

| unvecin a răspuns:

Și destul de asemănător: iei o varză, o tai mărunt, o pui în cratiță în niște apă cu sare să se călească. O ții acolo până miroase frumos și se simte că s-a gătit. Strecori apa.

Fierbi separat niște paste (macaroane sau ce ai pe-acolo) - poți chiar în același timp când se gătește și varza, ca să economisești timp.

La final amesteci pastele fierte cu varza călită și adaugi ceva ulei.

Dacă n-ai varză dar ai brânză... faci macaroane cu brânză. Brânza n-o gătești, evident. happy

| unvecin a răspuns (pentru unvecin):

Mai bine zis, o bucată dintr-o varză. Că presupun că nu faci pentru 10 oameni. laughing

Răspuns utilizator avertizat