| alex495 a întrebat:

Imi puteti scrie aici simptomele coronavirusului?
Si dupa alea 14 zile ce se intampla? Dai in pneumonie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Uite simptomele spuse tocmai de la un supravietuitor: https://www.youtube.com/watch?v=G9oqvJ3iXGI

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie mi se pare fascinant cum o problema care este acum discutata si facuta public de mai vine de 1 luna pe tot mapamondul, pe toate mediile de informare nu ajunge la unii... sau ajunge si nu inteleg nimic.

| alex495 explică (pentru suntserios):

Stiam simptomele, doar ca ar fi fost prea scurta intrebarea si scriau toti mistocarii dupa

| NLS a răspuns:

Tuse seaca și/sau febra (~38°).
In faze mai avansate respirație îngreunată.

Mai rar durere în gat, sau durere de cap.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cum e veața la peșteră? Frumos? Răcoare? Ai grijă la lilieci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Aş putea să pun pariu că dacă l-ai întreba ceva despre Vulpiţa şi Viorel, ţi-ar putea scrie un roman. rolling on the floor

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Chiar da, e funny sa ma uit la cei doi pe de pe antena?

| alex495 explică:

Si vad ca toata lumea tot la misto a luat intrebarea. Dupa alea 14 zile de incubatie a virusului ce se intampla? Dai in gripa? in pneumonie?

| xXxalex a răspuns:

Tuse, febra si dificultăți în respirație.
Dacă ai aceste simptome te autoizolezi 14 zile și dacă simptomele persistă, suni la ambulanta si te baga in carantina până te vindeci, iar după ce te vindeci, mai stai câteva zile sub supraveghere până să fii externat.