| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o problema, de aproape un an am niste simptome foarte ciudate, nu stiu daca vouă vi s-a intamplat vreodată. Ma doare capul, am niste ameteli câteodată nu mereu, însă am niste momente cand simt ca efectiv nu mai ma cunosc... exemplul plâng ce plâng dupa rad sau ma întreb cateodata daca era gen persoană X in locul meu, cand incerc sa calculez ma doare capul si nu sunt atenta, nu mai pot gândi limpede, cateodata imi simt capul greu si pur si simplu daca fac ceva azi, maine uit complet tot si daca mut un obiect uit sau cand imi explica cineva ceva nu inteleg si daca imi explica de 3 ori parca nu pot sa ma focusez pe acea chestie, de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această scădere a funcțiilor cognitive numită demențiere se întâmplă de obicei la vârste mai înaintate, când datorită scăderii numărului de neuroni cerebrali ei sunt înlocuiți treptat cu țesut conjunctiv. Dar de asemenea pot fi simptomul unor alte bli neurologice, care se manifestă și la vârste tinere. sau a unei sau a unor tumori pe creier care afectează anumite zone. Astfel, doar investigații cu CT, și un consult la neurologie pot decide un diagnostic. Și creierul se poate repata și să fie vindecat și situația ameliorată.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic, deoarece fiecare om este diferit, la fel si unele boli au simptome diferite.

| MitreaRaduMatei a răspuns:

Suna putin a menopauza(simptomele bunicii), dar nu sunt sigur daca asta e.