| JulesDC a întrebat:

Imi spuneti va rog cum va simțiti când sunteti in depresie si care sunt semnele acesteia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Pai. Si eu am trecut prin chestia asta. E mega rau. Toate chestiile care imi placeau inainte, care ma pasionau, nu-mi mai placeau deloc. Ma "plictiseam".pur si simplu de viata. Simteam ca nu mai am chef sa mananc, nu puteam dormi, nu puteam face nimic! Imi venea mereu sa plang. Hai sa-ti spun cum am scapat de ea.
1. Cand aveam "crize" de plansete adica cand imi venea sa plang instantaneu mancam ciocolata neagra la greu.
2. Cand ai acea senzatie de "gol" in corp, si cand simti ca te doboara aceasta boala psihica iti spui: "Eu pot reusi. De ce sa las aceasta boala sa ma doboare? Eu pot si o voi face" Si ceva de genul asta. Ca sa te incurajezi. Apropo, trebuie sa vorbesti mult cu oamenii. Aceasta "activitate"(vorbitul cu alte persoane) ajuta foarte mult. Poti lua legatura si cu un psiholog.
Si eu am trecut prin asta si stiu cum e.
Sper sa te insanatosesti foarte repede.

5 răspunsuri:
| lBroken69 a răspuns:

Depresia e atunci când nu poţi zâmbi pur şi simplu.Te închizi mult în tine,nu mănânci,ai gânduri sinucigaşe, apar durerile de cap, de stomac.
Eşti nervoasă, nu ai chef de nimic, şi ţi se pare că toate sunt pe dos.

| Addaa1998 a răspuns:

Iti vine sa plangi mereu, nu te poti opri si iti vine sa spui "m-am saturat de viata asta"

| BlackOpal a răspuns:

Te gandestila viitor, si nu intrezaresti nimic care sa te bucure, simt un permanent gol si, mai ales, te simti foarte singur. Acum, depinde ce anume te.a adus in aceasta situatie, caci "simptomele" difera de la caz la caz.

| JulesDC explică (pentru BlackOpal):

Oh...
Mulțumesc pentru răspuns. happy

| shinelikeastar a răspuns:

Cand ai acea durere de gol in stomac, cand orice gand ai iti creeaza o continua stare de discomfort, durerile de cap sunt tot mai intense. Frustrarea, dezamagirea joaca un rol important in starea de depresie.