| almaz a întrebat:

Îmi trebuie să fac un RMN la coloană și am nevoie de un bilet de trimitere pentru RMN. La ce specialitate mai bine să merg, pentru a cere acest bilet, la neurolog sau neurochirurg? Sau nu contează ca pot ambii da trimitere?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

De la neurolog am avut eu trimitere pentru RMN lombar si cerebral cu substanta de contrast.
Sunat la toate din Bucuresti private, nu am putut sa fac programare, toate locurile ocupate cu fonduri CAS, am scos banii si am putut intr-o saptamanawinking.
Oricum iti trebuie trimitere, nu te poti duce ca la analize la Synevo vreau aia si aia.
Medicul radiolog trebuie sa stie de ce ti se face RMN si pentru ce posibila afectiune.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a spus ca ai nevoie de RMN la coloana, daca nu ai fost la nici un medic specialist?
Intai mergi la medicul de familie sa te consulte si acela iti va da trimitere la medicul specialist cel mai potrivit, depinzand de zona dureroasa sau organul afectat.

| relian a răspuns:

Daca platesti nu trebuie nici o trimitere. Daca nu platesti, iei trimitere de la medicul de familie, ori orice alt medic.

| Claudia10girl a răspuns:

Neurolog

| Laura48 a răspuns:

Nu am fost eu personal, dar am avut o persoana din familie care a avut nevoie. In primul rand, se ia trimitere de la medicul de familie catre un specialist, iar in cazul dvs. e clar ca e vorba de neurolog, nu neurochirurg (acela probabil se ocupa de interventii legate de problema pe care o aveti, insa un rmn are ca scop stabilirea clara a problemei si pentru a pune un diagnostic). Medicul de familie e cel care face consultatia si da trimiterea. Eu am scris aici un raspuns pentru cazul in care doriti sa fie platit si prin CAS pretul acelui RMN. Pentru cazul in care doriti sa il platiti integral, ma gandesc ca programarea la neurolog e primul pas. stiu sigur doar ca nu se poate face RMN fara trimiterea unui medic specialist, insa sunt convinsa ca daca apelati la un neurolog si nu tine de domeniul lui, va va spune acest lucru.