| CooL_2937 a întrebat:

Imi tremura mana foarte tare.Recunosc,imi pocnesc degetele, dar nu ma pot dezobisnui...adica,daca imi pun jumatatea palmei pe marginea biroului incepe sa-mi tremure foarte tare, la scris si facut alte lucruri nu, dar nu vreau sa ajung sa tin in mana un lucru si sa il scap peste cateva secunde.

Dau fundita Va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti tremura de la pocnit degetele (este o superstitie lipsita de intemeiere reala). Trebuie sa te vada un neurolog pentru a afla cauza.

| BogdanPunct a răspuns:

Cu mare parere de rau iti spun ca, daca nu te opresti din pocnit degetele o sa scapi multe lucruri din manawinking
Pana acum nu ti s-a spus ca pocnitul degetelor duce la Parkinson?
Nu te teme trece, esti la o varsta frageda, doar oprestete din pocnit degetele, si in cazul in care "mori" daca nu ti le pocnesti, nu le mai pocnii tragandu-le.

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

1.Nu mai trosni degetele
2. Daca bei sau fumezi. lasa'te
3. Tremuratul poate fi cauzat si de ridicarea greutatilor sau efort fizic
4.Cel mai bun sfat poate sa ti'l dea un doctor.nu TPU el iti poate spune daca ai glicemia scazuta sau lipsa de calciu (si acestea pot fi cauze) Sper sa te faci bine

| sereje a răspuns:

S-ar putea sa ai Tremor esential. Te simti stresat? Incearca sa te relaxezi. Si mie imi tremura mainile insa incerc sa nu ma gandesc la asta si imi flexez degetele. Sfatul meu este sa consulti un psihiatru sau un neurolog care iti poate spune severitatea afectiunii si posibile metode de tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Cum m-am dezobisnuit eu de pocnitul degetelor, la fel poti si tu.Gandeste-te ce faci daca acum iti tremura mainile dar mai tarziu, peste cativa ani ce vei face? o sa ajungi sa se vada de la distanta ca iti tremura mainile de parca ai avea parkinson.straight faceMai ales la batranete, degetele se vor inclesta pur si simplu incat nu vei mai putea face nimic cu mana.Iti trebuie vointa si asta e tot, trebuie sa realizezi ca te va afecta foarte mult in viitor daca nu te lasi de obiceiul asta.O sa fie mai greu la inceput pana te dezobisnuiesti dar cu timpul o sa mai simti din ce in ce mai putin nevoia sa iti pocnesti degetele.happy
Bafta!

| XxAndreiMasterxX a răspuns:

Ai diabet

| bogdan88 a răspuns:

Cand vezi ca iti tremura mana gandeste-te sa nu ti le mai pocnesti niciodata sau du-te la un medic doctor ceva sa te controleze sa iti zica ia ce trebuie sa faci.

| Richard_8745 a răspuns:

Lipsa de calciu?