| MARGARETA199734 a întrebat:

Imi troznesc oasele foarte tare maiales de la maini si picioare, daca stau 5 minunte si nu ma misc dupa imi troznesc toate incheieturile, problema asta o am de un an.
Am fost la medic, rezultatul a fost lipsa de calciu, am luat pana si injecti si tot nimic, nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai iau.
Imi puteti recomanda ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Puteti sa aveti reumatism,artrozala incheieturile si osteoporoza datorata lipsei de calciu! De evitat cafeaua,sa bei mult lapte,branza de vaca,smantana,coji de oua coapte la cuptor, macinate prin rasnita electrica si luate cate o lingurita in fiecare dimineata pe stomacul gol, apoi poti sa bei apa, sa mananci alimente pe baza de calciu, citeste asta la ...65865.html

| Peridava a răspuns:

Calciul nu se asimileaza fara vitamina D (D2, D3). Daca e asa grav, intreaba medicul cit de des sa faci D-ul.