| lipskissmiss a întrebat:

Imi vine menstruatia la mare cu cateva zile inainte sa plec si ma gandeam sa iau anticonceptionale ca sa aman momentul, dar nu le voi lua din prima zi a menstruatiei. Nu vreau sa-mi strice vacanta o sangerare abundenta continua, o durere care ma face sa stau la pat 2 zile si e aiurea ca nu ma pot plimba sau alerga cu iubitul si nu pot intra in apa. Luna asta mi-a venit deja, insa ma gandeam sa iau anticonceptionale cu cateva zile inainte sa-mi vina si voi amana putin momentul. Are ceva daca menstruatia a fost pe 15 si eu iau pastilele pe 5 luna viitoare ca sa nu-mi mai vina. Voi lua Yasmin, asta luam inainte, date de medic. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai cum sa faci asa ceva, o sa-ti distrugi sanatatea pentru multi ani sau pentru toata viata. Marea va fi acolo si la anul, nu pierzi nimic, dar daca te distrugi, nu vei mai merge niciodata la mare chiar daca ea este acolo. Ceea ce descrii tu este un comportament sinucigas, discuta cu un psiholog, este complet anormal sa fii atat de nepasatoare legat de corpul si santatea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce ai impresia ca ce vrei tu sa faci o sa si functioneze? cere sfatul medicului, menstruatia nu se modifica asa cum vrei tu doar de la niste pastile

| lipskissmiss explică (pentru suntserios):

Voi cere sfatul farmacistei, dar asta e mecanismul, doar dupa ce opresti administrarea anticonceptionalelor vine menstruatia.

| Alcyon a răspuns:

Anticonceptionalele alea se iau intr-un anume mod, nu aiurea, ca vrei tu sa te duci la mare, fiindca iti poti da organismul peste cap.

| lipskissmiss explică (pentru Alcyon):

Sunt date de medic si pe prospect scrie ca pot fi incepute in orice zi.