| anonim_4396 a întrebat:

In aceasta seara am avut un conflict cu mai multi rromi si am primit un pumn sub barbie destul de puternic zic eu, iar acum la 3-4 ore dela incident incerc sa apropii maselele si nu pot decat pe cele din partea stanga in partea dreapta ma doare, dar daca fortez apropii, ma doare numai cand strang din dinti, cand apropii maselel incisivii nu se apropie ci, cei de sus ii acopera pe cei de jos, se poate safie deplasat maxilarul? sau sa fie rupt.sunt sanse de vindecare va rog astept un raspuns urgent.am mai avut probleme la fotbal sau la alte incidente tot asa in aceeasi parte ma durea mai putin in stanga dar pana a2a zi sau a3a cel tarziu imi trecea numai aveam nimic, va rog un raspuns, parinti nu au habar de asta si nu stiu in ce parte s-o iau ...multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Pai in primul rand sper ca ai invatat din greseli si incearca sa nu mai intri in conflicte ca uite ce patesti. Dupa cum povestesti pare sa fie destul de grav avand in vedere ca ai mai trecut prin asta. Ce iti pot zice e sa nu te fortezi. Mai bine mergi la doctor ca el va stii ce e mai bine pentru tine. Mergi dimineata si nu le spune aprintilor daca nu vrei. Multa sanatate

| Breakingthehabittonight a răspuns:

Am patit si eu asa ceva de genul
eram intr-o seara si incepuse sa ploua.si am primit un capac de la un baiat-dadeau de la unul la altul.nu a fost foarte tare dar m-am inervat la culme si am fugit dupa el.chiar vroiam sa il prind si sa il lovesc in punctul sensibil, am luat viteza si am alunecat cum era ud pe jos... m`am zgariat pe toata fata, genunghi ambele brate umar, palme si am dat cu barbia de asfalt.acolo m`am lovit cel mai tare cred ca aveam cele mai adanci rani... oricum-daca te lovesti sub barbie poti sa lesini pentru ca maxilarul e legat de cutia craniana si aceasta se sguduie induce lesinul., asta explica de ce la etajul 1 m`am oprit si am stat pe scari ca erm super ametita
oricum nici eu nu puteam uni cele doua parti poate pentru ca am si cazut cu maxilarul intr-o parte...ma durea si imi era foarte teama sa le ating dar in 4-5 zile nu mai simteam nimicwinking, deci e ok ...eu am avut ceva si mai si ca si tine -din viteza cazi in barbie cu greutatea corpului e ceva. daca se inaampla totusi sa nu se fii vindecat, adica sa te comporti normal e bine sa dai alarmawinking

tin sa te anunt ca eu sunt ok acumlaughing-adica nu is toata julita pe fata laughing-mi-au trecut intr-o saptamana. bine mai sunt un pic rosie sub nas ca am fost cusuta. dar nu ramane semn ca nu a fost f. f. grav-acum nu mai am nimic nici un semn.:Xin rest

si s-a intamplat acum vreo 3 saptamana

sper ca te-am ajutat:X

| Tzutzea a răspuns:

Vorbeste cu parintii, cel mai bun lucru pe care poti sa il faci. Nu este o rusine. Ei vor sti ce sa faca, te asigur!

| maryusyk1705 a răspuns:

Acum dimineata m-am trezit si pot sa apropii maselele si intr-o parte si in cealalta, ma mai doare cand apropii maselele din partea dreapta, dar cand strang din dinti incisivii de sus ii acopera pe cei de jos se suprapun nu se apropie, se mai vad doar un pic din incisivii de jos, asa e normal sau mi-a dizlocat maxilarul? Mai stau pana maine, iar daca nu imi revin merg la doctor.multumesc celor care au raspuns pana acum si mai astept raspunsuri, va multumesc