| Sara2 a întrebat:

În aglomerație am atins cu mâna ruxacul cuiva și am simțit ca un ac care m-a atins pe piele. Nu am sângerat deloc si nu m-a zgâriat, pielea e intactă. Totuși e periculos în cazul în care o fi fost ac? Dacă nu m-a zgâriat și nici nu am sangerat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Draga, iti recomand sa nu primesti trandafiri (fiindca au tepi), sa nu umblii prin iarba (fiindca firele uscate sau urzicile te pot itepa), sa nu inspiri aer in apropiere de lacuri sau alte ape (fiindca te pot intepa tantarii) etc.

Cel mai sigur e sa nici nu traiesti, fiindca atunci nu te va intepa nimic. tongue

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta nu era ac de seringa, oricat de tampit ar fi cineva acul de seringa pana la injectare il va tine in capac inchis.
In plus virusii precum HIV nu se transmit in mediul exterior, pentru ca acel microb minuscul nu rezista mult in mediul exterior, deci nu iti face griji.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate nu era ac, era o clemă din interiorul rucsacului ceva care era ascutit ca un ac, nu pătesti nimic, dezinfecteaza locul cu spirt, si gata esti ok. Multă sanatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești sensibilă la piele și la suflet.

| RobertMoon a răspuns:

Ia-o usor, poate nu a fost un ac ci o fibra de material sau un plastic mai ascutit, daca nu ai nicio zgarietura e clar ca nu ai nimic + ca ai si tu un sistem imunitar care lupta cu o boala sau cu o bacterie in caz de ceva, acum daca ne itepam in acul de cusut sau ceva nu inseamna ca ne-am infectat cu vreo boala.

| anonimusf001 a răspuns:

Nu ai ce sa pățești, totul e în regula

| gigimondialuuuu a răspuns:

Nu patesti absolut nimic