| Cristina788 a întrebat:

Am o aluniță imensă pe spate, zici că e bubă, ieri fără să vreau am zgâriat-o cu unghia si a sângerat.
Mătușa mea a spus că pot să dau în cancer, că nu e de jucat cu așa ceva.
E grav dacă a sângerat? Dacă e să fac cancer la piele cum o sa-mi dau seama?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal medicul dermatolog iti va recomanda o biopsie pentru a putea stabili daca alunita este sau nu cancerigena.
Din cate stiu alunitele periculoase sunt cele mari, cu multe culori si care evolueaza modificandu-se astfel cu timpul.
Tu nu o sa iti dai seama daca ai cancer sau nu, cancerul de cele mai multe ori este depistat in faze finale sau cand a evoluat prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era maligna da. cel mai bine e sa te duci la dermatolog și să ți-o scoată

| Felissa13Eden a răspuns:

Mama mea are o alunita pe gat care i s-a rupt de enspe mii de ori, stiu ca i-a muscat-o si capra odata.Ii curgea sange, se cicatriza si trecea.
Nu iti spun ca e bine sa ti-o rupi mereu, dar nu te mai gandi ca faci cancer de piele daca ai zgariat-o o data

| cxxyy a răspuns:

Buna!

https://adevarul.ro/......index.html

Sper ca te-am ajutat!