| anonim_4396 a întrebat:

În cât timp ar trebui sa își facă efectul un supliment pentru creier, concentrare și memorie precum Neuro Optimizer, în general?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu scrie pe prospect? Probabil o saptamana sau mai multe.

| johnnny123 a răspuns:

Eu am impresia că unele persoane au așteptări complet nerealiste de la suplimentele astea.

Așadar, ce înțelegi prin "să-și facă efectul"? La ce fel de efecte speri?

Efectele acestor suplimente (dacă există efecte), sunt minimale și aproape insesizabile. Nu-ți imagina că vei dobândi capacități cognitive semnificativ sporite pentru că ai luat niște pastile.

| StoicAnalysis a răspuns:

In 2 ani laughing. Sunt slabe. Alea puternice sunt pastile gen Modafinil. Dar este interzis in Romania sa-l iei. Totusi poti obtine aproape acelasi efect daca nu mai consumi cofeina timp de 3-4 luni si apoi te apuci iar treptat. Practic Modafinilul e cofeina pe steroizi. Facut special pentru oamenii care deja s-au obisnuit cu cofeina.

| Simpatic a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Domnule Marc Aureliuwinking inseamna ca din acest motiv nu am reusit sa devin mai destept decat sunt? fiind bautor de cafea obsesiv
O sa tin cont de indicatiile dv. happy

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Simpatic):

Cafeaua e buna, dar doar daca o consumi mai rarut si calculat.winking. De exemplu : Foarte multi oameni consuma cafea zi de zi fara sa aiba nevoie de ea in mod special. Pur si simplu si-au format un tabiet din asta. Cafeaua in sine fiind un nootropic, iti mareste capacitatea cognitiva si iti da un boost de energie. Dar daca il consumi mereu, efectul se pierde, corpul cerand mai mult. Si mai mult nu inseamna mai bine, ci opusul, pentru ca iti altereaza legaturile neuronale si sinapsele. Cafeaua e menita sa fie consumata doar atunci cand chiar ai nevoie, gen cand vrei sa studiezi, sau cand esti nevoit sa faci un lucru ce necesita o combinatie de concentrare si energie, dar nu te simti in stare sa o faci. Nu sa o bei ca pe apa.
In concluzie, daca ai parte de zile monotone si te descurci fara sa depui un efort colosal, atunci, nu ai nevoie de nici un stimulent, pentru ca poti face fata si fara acesta. big grin

| Simpatic a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ai perfecta dreptate, insa nu ai luat in calcul faptul ca, cafeaua este un drog, argumentez pe faptul ca ea, creaza o dependenta atat de puternica identica cu drogurile usoare-puternice
Acesta din urma fiind motivul pentru care continui sa consumi cafea ca o "obisnuinta"
Iar daca de tigari te mai poti lasa, de cafea ba happy

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Simpatic):

Depinde si de vointa aici. Daca stai sa o luam asa, si zaharul poate fi considerat un drog. Nu este la fel de letal ca celelalte, dar dependenta zaharului le intrece pe toate ca intensitate. Numeste tu un aliment procesat din magazin care crezi tu ca e fara zahar, si eu iti demonstrez contrariul. Cam la modul asta de dependenta vorbim. happy
Daca te stii cu dependente de cafea, consuma ce-ai negru sau verde.

Răspuns utilizator avertizat