| anonim_4396 a întrebat:

Neuro Optimizer de la Secom e un supliment sigur pentru creier si pentru concentrare/cognitie?

Am niste probleme de concentrare și ma supăra foarte tare.

Deci Neuro Optimizer ar fi sigur de luat în cazul meu in care ma "droghez"(adică fac tratament medicamentos) cu Seroxat, Rispen și Anxiar pentru depresie și anxietate severa?

E bun?
M-ar ajuta?
Sau ar apărea interactiuni?
Un doctor mi l-a recomandat mai demult dar mi-a fost frica sa nu îmi facă rău concomitent cu tratamentul.
Cine știe bine?
E sigur și bun acest supliment?
As putea sa îl încerc și eu fără probleme sau interactiuni negative? E sigur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cartedecitit a răspuns:

Am cautat pe net o gramada, am cautat si pe mediately, nu am gasit nimic in afara de interactiunea unor nootropice cu medicamente antidepresive(in functie de substantele din nootropice care neuro optimiser nu le contine), deci aproape sigur, nu patesti nimic, dar tot singurul mod de a fi mai sigur e doar sa mergi la medic sa intrebi. Nu o sa fie nimeni pe TPU cu cunostinte vaste despre pastile, in special studenti, daca ai noroc sa gasesti un medic, e bine, dar nici atunci, ai nevoie de cineva in domeniul psihiatriei, sau nu stiu daca si neurologii stiu.

6 răspunsuri:
| cartedecitit a răspuns:

Oricum ti la recomandat medicul, e aproape sigur bun, se intampla ca si doctorii sa faca accidente, de exemplu, un medic prescrie aspirina pentru durere, iese pacientul merge la alt medic, si ii prescrie pentru inima aspirina, mai merge la unul si mai face rost de o aspirina si sunt cazuri reale, si te intrebi de ce a muri pacientul, el spune ca a luat ce ia prescris medicul, dar nu i-a spus medicului ca ia si alte medicamente, desigur ca uneori nici medicii intreaba, dar ne trezim cu acelasi medicament in mau multe forme, cum e aspirina si aspenter.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru cartedecitit):

Mulțumesc mult!

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu placere.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Scuze: am scris un mesaj si am adaugat peste partea cu in care, pana la scrie mai jos, daca te intrebi de ce scrie asa.
In cazul in care ai lipsuri, care iti dau oboseala, si altele, atunci cocnentrarea va disparea pentru ca aduci la nivel normal in organism.
In cazul incare nu ai nici o lipsa face ce scrie mai jos:
Nu am reusit sa citesc, s-a sters, ai vrut sa scrii ca vrei sa ajungi sa te concentrezi mai bin, poti incerca sa faci exercitii, adrenalina din suplimente te ajuta sa te concentrezi, deoarece te mentine treaz, cum ar fi sa iei o ceasca de cafea, proteinele sunt necesare pentru a face conexiuni, dar ele se formeaza numai prin munca, orice ai face, ele nu vor creste spontan concentrarea, te vor ajuta sa ti cresti concentrarea, dand elementele care ai nevoie pentru dezvolatarea creierului, dar poti lua oricat, daca nu forcezi creierul, e ca la muschi numai prin exercitii, organismul stie sa depuna proteine in muschi, asa si aici poti sa iei oricate proteine pentru creier, ele doar ajuta creierul sa se dezvolte mai usor(daca este un termen mai simplu de inteles), dar tot trebuie sa muncesti pentru concentrare.
Poti sa le iei, dar sa nu crezi ca o sa faca neaparat o diferenta, poate sa faca, poate sa fie nevoie sa treaca o perioada lunga sa simti diferenta, sau poate sa nu faca nici o diferenta, mai ales daca creierul nu e fortat putin sa se concentreze. Cand am spus marketing nu m-am referit ca nu te ajuta neaparat, ci cand spun in general ajuta concentrarea, ceea ce poate sa o faca sau nu, in functie de persoana, farmaciile le promoveaza uneori ca medicamente minune, de exemplu uitate ia acest medicament si scapi de durere, in loc sa scrie si efectele secundare, etc. pastilele nu sunt asa cum apar la tv, coldrex raceala si gripa si licurici, leacul minune, nimic nu e asa. Poate tratamentul sa vindece, da, pe toti, depinde, uitate ca sunt multi care au gripa si coldrex nu ia scapat, cum apare in reclama, reclama e un fel de supra apreciere a medicamentelor pentru a se pune in vanzare, fac cumva ceea ce spun, dar nu sunt miracole.Atunci cand scrie creste concentrarea ma gandesc ca o poate creste, depinde el citeste, el se concentreaza, sau doar ia pastile ca sa creada ca i-a crescut concentrarea, crede ca ii creste concentrarea pe termen scurt, sau se foloseste de aminoacizi pentru a si dezvolta concentrarea pe termen lung(ceea ce ar putea sa o dezvolte si fara suplimente dar mult mai incet, asta e diferenta), are o lipsa, atunci il ajuta si pe termen scurt.

| cartedecitit a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu cred ca am scris ceva gresit, tot ceea ce am scris e corect:
"Majoritatea acestor studii au aratat ca suplimentarea cu citicolina amelioreaza deficitele cognitive, dar nu imbunatateste neaparat functiile cognitive normale. "
deficitele si sunt produse de ceva, lipsa de oxigen sau de nutrient cauzat de un avc de exemplu(acea parte a creierului moare), dar daca il prinzi repede, poti sa l ajuti, trebuie sa te gandesti ca lipsa nu e neaparat de colina ci de sange si uneori daca substanta creste putin fluxul de sange la creier, pe deasupra mai face si asta: " Citicoline is an intermediary for the synthesis of phosphatidylcholine, which is composed of the neuronal cell membrane. Thus, it has neuroprotective properties because a greater availability of phosphatidylcholine may stimulate the repair and regeneration of damaged cell membranes of neurons"
medicamentele sunt greu de explicat fiziologia si fiziopatlogia sunt usoare.