| kiske a întrebat:

In cat timp trece o arsura solara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Functie de gradul de arsura, poate dura intre 3 si 15 zile! Sper ca ai arsuri de gradul I si cu o creme hidratanta sa-ti treaca! Daca ai arsuri mai grave, ar fi bine sa te duci sa iei de la farmacie un unguent (sau solutie, ce are) cu xilocaina sau lidocaina- e un anestezic usor!- pe care sa o amesteci cu betadine solutie In cantitate pe jumatate fata de crema. Asta va calma durerile si te va feri de infectii cutanate. Sanatate!

2 răspunsuri:
| macarale a răspuns:

Am patit-o si eu vara asta, pentru prima data. ma usura pielea si stand pe loc, sa pun mana nici vorba. m-am dat cu crema de galbenele (2lei de la plafar) si cu crema de plaja cu fps mare (ca sa nu se faca mai rau) si in 3 zile s-a rezolvat totul happy

| DoomNEzeu a răspuns:

In cateva zile...sau cam o saptamana...trece de tot happy