| anonim_4396 a întrebat:

In cateva zile trebuie sa merg la dentist sa-mi rezolv un dinte, insa, doctorul mi-a spus ca va fi nevoie de anestezia aceea locala (injectia). Eu am o mare frica de ace si voiam sa intreb persoanele care au mai trecut prin asta, cam cat de tare doare, cum se simte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Nu te doare. Sau in cel mai rau caz simti o mica piscatura, dar inainte sa faca injectia uneori da cu un spray care iti amorteste zona si nu simti nimic cand baga acul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu doare deloc, fiindca intai iti da cu un betisor cu vata, care este bagat prin solutie de anestezic, care dupa ce-ti amorteste gingia, ti se face injectia, cand nu mai simti deloc.

| sweetys a răspuns:

Inchizi ochii si o sa se simta o mica piscatura, as putea zice ca nici nu se simte.

| Dragobeta a răspuns:

Nici nu simti cand baga acul.
Dar daca ti-e frica de ace si preferi sa te taie pe viu... cine se poate opune?

Răspuns utilizator avertizat
| DrMihailoviciS a răspuns:

Buna seara! Sunt doctor de familie de 31 de ani, și va pot spune că frica de ace, sau tripanofobia, este doar o prostioara de fobie ce trece cu multă voință morală! Am avut odată un caz de urgenta cu un omuleț ce a călcat intr-un cui ruginit și plin de pamant, și a venit la mine legat cu o cârpă. L-am,, debandajat,, și scot o doza de antitetanus, o diluez puțin, o inserez in seringă, și când să bag acul in picior, omulețul îmi ia mana, o strânge puternic și țipă că nu vrea sa se atingă de un ac! Domnule, panica mai mare in calitate de doctor nu exista! Sa ai un om în fața ta cu un cui în picior, murind de infecție, de virus tetanos și de durere, care să refuze un rahat (mă scuzați de limbaj) de injecție?! Și eu ii zic atunci,, Domnule, nu te doare absolut de loc, te dau cu spray de copii, dar trebuie sa facem injecția musai!" Și el zice,, Nu! Mai bine mor!" Când am auzit asta, am tipat odată,, Domnule, MORI!" Atunci omulețul s-a înspăimântat (cred că m-a auzit jumate de clinică) și a acceptat injecția! Și ghici ce! Nu i-am dat cu spray paralizant pe picior, și nu l-a durut deloc! Iar acum, imagineaza-ti că tu la stomatolog primești spray paralizant și ai un ac de 4 ori mai mic decat la ceea ce am făcut eu! Știu că omulețul a zis după că dacă nu îi executam sprayul, murea de durere din cauza acului laughing.
Așa că, stai calma, mii de oameni au primit o astfel de anestezie, și mulțumește-i lui Dumnezeu că a inventat anestezia! Cum era ca lumea să se opereze pe viu? Dar cum ar fi sa ti-se facă operația aceea orala fara anestezie și tu să mori de durere?
Sper că te-am ajutat, Doamne Ajuta și te susțin!

| MrTech1HD a răspuns:

Mi-a făcut anestezia aia locala fără sa îmi mai dea cu spray ca să nu simt acul și am avut vreo 5 înțepături. Pot sa zic ca aproape ca nu le-am simțit. Dacă îți va da cu spray înainte poți sa fi 100% sigur ca totul va fi bine și nu o sa simți nimic

| Dorian1990 a răspuns:

Salut, nu doare ca e acul mic