| AndreeaCristinaa a întrebat:

Am nevoie de cateva raspunsuri de la oamenii care au trecut prin asa ceva : am fost de curand la dentist(aveam niste carii,nu asta conteaza) si mi s-a spus ca am maxilarul prea mic, sau ceva de genul.Mi s-a spus asta si cand eram mult mai micuta.Doamna doctor mi-a spus ca trebuie sa-mi scot molarii de minte cat mai repede.A zis ca ar fi bine sa-i scot anul trecut.Partea "urata" e ca am aproape de 13 ani si voiam sa va intreb cum e extractia? Doare? Sunt foarte speriata,pentru ca,totusi, sunt un copil si mi-e teama...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgiana2505 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa-ti spun ca si eu la 17 ani sunt ingrozitor de speriata cand vine vorba de dentist.
Desi nu am fost pusa intr-o astfel de situatie prietena mea cea mai buna a trecut printr-o astfel de interventie.
Din cate mi-a spus ea ''extractia'' a fost realizata de un medic chirurg si ea nu a simtit absolut nimic! In ziua de astazi stomatologii si mai ales chirurgii folosesc anestezice foarte puternice deci nu doare nimic.
Curaj! Fugi acum la doctor ca sa nu fie prea tarziu :*

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doare daca maicata nu da niste bani la dentist sa te trateze bine sau daca mergi la un cabinet privat nici nu trebuie mita pentru ca aia lucreaza cinstit.

| Foarfeca a răspuns:

Hei.Am 12 ani. Si eu mi-am scos un dinte. Un incisiv, intr-adevar dar cred ca e cam la fel. Zona va fi anesteziata, nu vei simti decat niste piscaturi, gadilaturi minuscule. (iti va amorti putin si buza).
In legatura cu dentistul, nu trebuie sa iti fie frica, sincer, pentru ca metodele nu sunt chiar asa dureroase. Eu de exemplu port aparat dentar si merg in fiecare luna la dentist. la inceput mi-a fost frica dar acum merg fara nici o teama.

http://www.youtube.com/watch?v=b5xreIfdbgo (like+subscribe te rog)

| nursa a răspuns:

Copilu' rogi pe d-na doctor sa-ti puna mai mult anestezicdesi nu-i indicat. O sa doara dar ai sa scapi de aceasta problema si totul va fi bine. Ce-i spuneti voi copilului cu spaga si cu d-astea? Chiar credeti ca parintii ei se vor uita la bani in aceste conditii? Nu te mai gandi la asta, fi mai barbatoasa!