| Ana0980 a întrebat:

Am probleme: tiroida autoimuna. Am facut analize pentru TSH si valoarea este de 1. 1015 si mai jos apare "valori sarcina: trimestru 1, 2, 3". Intrebarea mea: Se poate detecta sarcina prin testul TSH si de asta mi se duc informatii despre valorile normale din timpul sarcinii? Sau asa se procedeaza mai nou? Va rog sa ma lamuriti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SilviaPunct a răspuns:

Nu se poate detecta. Apare aceasta nota datorita importantei monitorizarii TSH in timpul sarcinii (se marcheaza trimestru de sarcina, daca exista). Pentru femeile insarcinate care iau tratament cu Euthyrox se creste doza in functie de varsta de gestatie. Despre asta este vorba.

| Ana0980 explică (pentru SilviaPunct):

Deci nu are nicio legatura cu faptul ca as putea fi insarcinata? Pun atatea intrebari pentru ca eu sunt sub tratament de un an de zile cu Eutyrox, din cauza hipotiroidismului si a lipsei menstruatiei. Mi s-a prescris un medicament pentru reglare, doua luni mi-a venit la timp, iar cand am crescut doza medicamentului pentru menstruatie, menstruatia a incetat. Iar acum observ ca si tsh a scauzut. Deci mai mult ca sigur e o dereglare deoarece este dozaj prea mare, caci inainte cat luam doar 500 mg era regulata.

| SilviaPunct a răspuns (pentru Ana0980):

Da, asa pare. Mergeti la endocrinolog pentru ca problema dvs trebuie reglata. Si ar trebui regandita si doza de Euthyrox in opinia mea. Multa sanatate!