| Andreea9222 a întrebat:

In cazul parodontozei ce remedii naturale stiti? Si cam ce pasta de dinti ar trebui sa aleg?
funda
PS:o sa merg si la dentist deci fara sfaturi mergi la medic, vreau doar sa aflu cateva pareri, daca e posibil chiar de la oameni cu aceasta problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cu tinctură de propolis- se țin in gura, timp de cinci minute un amestec din 40 picaturi diluate in 50 ml apa, de trei ori pe zi, si, in scurt timp, scapati de paradontoza.
Parodontoza, este boala gingiilor. Spargerea semintelor, ruperea atei cu dintii pot declansa si agrava boala. O alta cauza este patrunderea bacteriilor la radacina dintelui. In acest caz, medicul stomatolog va face o serie de injectii cu antibiotice la baza dintelui. Daca organismul este slabit, se declanseaza parodontoza. Dintii se dezgolesc de gingie si devin mai sensibili la rece, cald, dulce si incep sa cada.
Aici găsești alt remediu util, expus ca o poveste http://www.terapiinaturiste.ro/populare-paradontoza.php
Dar la stomatolog tot ar fi bine să mergi.
Însănătoțire grabnică și să ai o zi cu zâmbet!

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ca pasta de dinti iti recomand lacalut aktiv! Ca remediu natural :clateste gura in fiecare seara cu ceai de musetel, salvie, coada soricelului si galbenele!

| solumaam a răspuns:

Cu riscul de a te supara!
Chiar te sfatuiesc sa mergi la stomatolog pentru ca paradentoza este o afectiune grava de la care poti ramane fara dantura si banuiesc ca esti tanara si este pacat sa porti placa de pe acum!

| tiriboxi a răspuns:

Buna Angel solutia de care tu duci lipsa este una simpla, poti incepe in scurt timp sa actionezi la problema ta cu ajutorul unor produse naturale de exceptie si rezultatele nu vor intirzia sa apara pentru detalii contact tiriboxi@gmail.com sau tel 0765948501

| dafna a răspuns:

Nu-i prea naturist:periaj ca la carte de sus in jos, pe ambele parti ale dintelui, pasta de dinti speciala (intreaba in farmacii), apa de gura dupa fiecare spalare(tot din farmacii e indicat sa iei daca gasesti una "medicala" si nu astea comerciale scoase de firmele ce produc si pasta de dinti) folosirea atei de gura sau scobitorilor late (nu cele rotunde ci cele aplatizate, gen fasii ).Si ee e foarte important pe termen lung detartrajul de cel putin 2 ori/an.Bafta multa!

| Karinakari99 a răspuns:

Pai,cred ca paradontax.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasta de dinti si apa de gura Glister de la Amway.

| Spufulette a răspuns:

Sensodyne este foarte buna,si sa te dai si cu apa de gura care era in reclamele astea noi,iti explodeaza in gura, asta este cea mai buna, nivelul alcoolului este destul de mare si omoara bacteriile imediat + respiratie proaspata big grin

| Lexus_6250 a răspuns:

Pai, in primul rand depinde de cat de avansata e boala parodontala, dar ca o indicatie generala ar fi bine sa te speli pe dinti dupa fiecare masa si sa folosesti si mijloace auxiliare de igienizare: "ata" dentara, APA DE GURA ( f. important)- eventual apa de gura cu clorhexidina ( eu recomand CURASEPT, fiind ca nu contine alcool care sa irite gingia, o clatire seara cu 10 ml inainte de culcare timp de 3 luni si dupa 3 luni pauza, si dupa iar 3 luni cu 3 luni pauza). Daca fumezi nu mai fuma happy clatire cu ceai de salvie, cu apa cu sare si masajul gingiilor cu ulei de masline zilnic.