| afrodita3333 a întrebat:

Cu ce sa dau pe un cos ca sa "coaca"mai repede? Am unul de cateva zile si tot nu vrea sa "coaca",am dat cu crema de galbenele, pasta de dinti si degeaba. Ceva remedii naturale?

Răspuns Câştigător
| PS3 a răspuns:

Mie, medicul dermatolog mi-a recomandat o crema numita RETIN - A (pe care cica sa o folosesc pana ma insor...adica cel putin 5 ani). Am mai scapat de cosuri dupa ce am folosit-o. Eu zic ca e buna, dar depinde, e posibil sa nu iti fie utila. Sper ca te-am ajutat. Totusi, cel mai bine ar fi sa consulti si tu un medic dermatolog, sa nu te iei dupa ce auzi p-aici.

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Cu pasta de dinti il faci sa se usuce nu sa se coaca, daca vrei sa faca odata puroi trebuie sa il ti undeva intr-ul loc cald, dar oricum eu zic sa il lasi impace ca e posibil sa fie doar unul care apare si dispare si nu face puroi si e mai bine asa pentu pielea ta.
P.S: e posibil sa fie o pustula dar mai mica.

| afrodita3333 explică (pentru KellyGreen):

Este sub piele si doare foarte tare. Daca e spustura cum se treateaza? Am mai avut cosuri din astea dar niciodata asa de grav si dispareau in 2-3 zile dar asta e deja de freo 3 zile si se face mai mare crying

| KellyGreen a răspuns (pentru afrodita3333):

Pai sincera sa fiu cred ac e o pustula mai ales daca zici ca nu mai trece si te si doare, uite aici cum se trateaza( informatia am luat-o de pe un site):

Pentru inceput, inmoaie o bucata de tifon sterilizat in apa fierbinte. Aplica tesatura fierbinte pe cos; cu cat este mai fierbinte cu atat mai bine. Nu apasa prea tare, ci doar tine acoperita zona inflamata pret de cateva minute. Caldura va usura semnificativ operatiunea de curatare a cosului si mai ales, va reduce sansele de infectare.

Acum, infasoara ambele degete aratatoare in bucati de tifon sterilizate. Exercitand o presiune mica, apasa incet in jurul cosului. Ca sa nu te alegi cu cicatrici trebuie sa apesi incet pana te-ai asigurat ca ai curatat corespunzator si sa te opresti in momentul in care a inceput sa curga sange.

| ynna93 a răspuns:

Nu ai ce face, si eu am uneori cosuri din acelea in perioadele sensibile. Solutia ar fi sa-l lasi sa treaca, si sa-l maschezi cu fond te ten cand iesi pe undeva.

| kitty00 a răspuns:

Puneti fond de ten pe el de seara(dupa ce vii de la o plimbare sau asa) si pana dimineata, se va usca pana incepe scoalathinking Trucul cu pasta de dinti nu a mers? O___o cat timp ai lasat pasta de dinti? Daca nu mere nici asa, sa imi spui ca mai am trucuri :*.

| afrodita3333 explică (pentru kitty00):

Am lasat pasta o noapte intreaga si degeaba.Este un cos din acela sub piele care doare si este pozitionat chiar pe arcada ochiului sad E acolo de cateva zile 2-3 si nu coace deloc crying

| kitty00 a răspuns (pentru afrodita3333):

Hmmm,esti sigura ca nu este ca un punct de grasime?

| afrodita3333 explică (pentru kitty00):

Foarte sigura, este mare si rosu.

| kitty00 a răspuns (pentru afrodita3333):

Hehehee hee,asa am avut si eu laughing pe nasrolling on the floor) chiar acum cateva zile thinking, nu am vrut sa ies din casa...Dar cred ca ti-am mai spus ca mai bine ar fi sa faci inhalatie>big grin